300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
25 Aralık 2018 - Salı 15:55
 
KSO Başkanı 2019 Asgari Ücret Rakamını Değerlendirdi
KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin işletmelere getireceği yükün, asgari ücret desteğinde süreuzatımı yapılmasıyla minimize edileceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
KSO Başkanı 2019 Asgari Ücret Rakamını Değerlendirdi

Asgari ücretin 2019 yılında brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmesine ilişkin değerlendirmede bulunan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Artışın mevcut enflasyon oranının üzerinde olmasınıçalışanlarımız adına memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak kısa vadede yansıtılan zamlar bilhassa iç pazara çalışan firmalarımızın rekabet gücünü zorluyor. Bu zamlarla, mevsimsel nedenlerle de artışa geçen işsizlik oranımızın daha da artmasından endişe duyuyoruz. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı asgari ücret desteği ile ilk defa işe alınacakların vergi giderlerinin devlet tarafından karşılanmasına yönelik desteklerin, bunu minimize edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı tarafından 2019 yılına ilişkin açıklanan çalışma hayatıyla ilgili destekler hakkında da değerlendirme yapan Zeytinoğlu, “Bölgesel teşviklerin bir yıl daha uzatılacak olmasını olumlu buluyoruz.Bu yıl 9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteğinin 2019'da 12 ay boyunca devam edecek olması, enflasyon üzerinde yapılan asgari ücret artışındaişverene destek sağlayacaktır. Bununla birlikte 2019-2020'de ilk defa işe alınacak işçinin sigorta-vergi giderinin devlet tarafından karşılanmasınıda yine olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

 

Zeytinoğlu, elektrik ve doğalgaz indirimlerinin sanayide de uygulanmasının gerekliliğine dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanımız tarafından, yılbaşından itibaren konutlarda elektrik ve doğalgaz kullanımında yüzde 10 indirim yapılacağı açıklandı. Enerji fiyatlarında konuta uygulanan indirimleri olumlu bulmakla beraber, söz konusu indirimlerin sanayiye de yansıtılmasını gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

 

 

 

                                                                           

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KSO, Başkanı, 2019, Asgari, Ücret, Rakamını, Değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı