ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
16 Temmuz 2020 - Perşembe 17:51
 
Köylü ‘Hayır’ Demişti
Durhasan’a Sanayi Sitesi Yapılacak
GÜNDEM Haberi
Köylü ‘Hayır’ Demişti

Durhasan Mahallesi’nde yapılması planlanan küçük sanayi sitesine köy halkının referandumla hayır demesine rağmen madde oy çokluğuyla kabul edildi

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi’nde Başkan Büyükakın başkanlığında gerçekleştirildi. 135 gündem maddesi karar bağlandı.

 

‘OTOPARKLARIN GELİRİ DERNEĞE Mİ VERİLDİ?’

 

CHP’li Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Bazı otoparkların işletme hakkının Kocaelispor’a değil de Kocaeli Sporu Sevenler Derneği’ne verildiği söylenmektedir” dedi. Başkan Büyükakın ise “Kocaelispor’un bazı alacaklılarına gönderdiği hacizler nedeniyle sıkıntılar yaşanabiliyor. O sıkıntılar yaşanmasın diye öyle bir yol izleniyor. Bunun sebebi bu. Arkadaşlar incelesin tutanakta bir sıkıntı varsa düzeltilir” dedi.

 

TAŞDMEİR DARBEYİ KINADI

Gündem maddelerine geçmeden söz alan CHP Grup başken Vekili Engin Taşdemir, “15 Temmuz hain darbe girişimini kınıyoruz. Darbenin her türlüsüne karşıyız. 2 Temmuz’da yaşanan Sivas 3 Temmuz’da yaşanan Karabağ katliamlarını lanetliyoruz. Van’da düşen uçak kazasında emniyet mensuplarımız şehit oldu. Ulusumuzun başı sap olsun. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Kocaelisporumuzu CHP Grubu olarak başarılar diliyoruz” diye konuştu.

 

BAŞKAN’A KREDİ KULLANMA YETKİSİ VERİLDİ

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü'nün İller Bankası A.Ş. ‘den kullanacağı krediye ilişkin belediyenin garanti vermesi ve konuya ilişkin her türlü iş ve işlemin yürütülebilmesi için Başkanlık makamına yetki verildi.

 

TANIŞ: YOL STANDARDI DÜŞÜYOR

CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış 26. Gündem maddesiyle ilgili konuşarak “Paşadağ Mahallesi’nde uygulama imar planlarına yapılan itirazlar var. Mevcuttaki otopark kaldırılıp yol ve konut yapılıyor. Yaptığımız işlemle otopark alanı bin metrekare azalıyor. 12 metre imar yolu 10 metre yapılıyor. Yol standardı düşürüyor. Planlamanın hakkaniyeti açısından bu kararı uygun bulmuyoruz” diyerek muhalefet şerhi koyduklarını ifade etti. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

TANIŞ: DONATI ALANLARI AZALTILIYOR

 

27. madde Fatih ve Yeşilyurt Mahallelerinde planlama alanlarında şuyulandırma çalışmalarında çıkacak sorunların çözümüne yönelik planlara müdahale edilmektir.  Sosyal donatı alanı azaltılmaktadır. 6-7 site bu durumda. Bu şekilde 6-7 site olmasına karşılık bunların içinde bir tanesini seçip emsalini düşürdüm demeyi doru bulmadık. Bir çözüm olacaksa diğer siteleri de içerecek şekilde bir çözüm olması gerekiyordu. Site sakinleriyle anlaşma yapılı yapılmadığıyla ilgili de bir belge yok” diyerek muhalefet şerhi koyduklarını açıkladı. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

TANIŞ: DSİ’NİN GÖRÜŞÜ GEREKİYOR

29. maddeye muhalefet şerhi koyduklarını ifade eden Tanış, “Bu kararı alırken DSİ’den kurum görüşü almamız gerekiyordu. Dere ıslahının da yapılması gerekiyordu. Dosyada eksiklik olarak

gördüğümüz için muhalefet şerhi koyduk” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi. 30. Madde ile ilgili konuşan CHP’li Tanış, “Orman alanı içinde normla planlama alanı sınır içinde olmayan yere imar verilmiş. Vatandaş dedi ki bu yolu kaldıralım. Geçen komisyonda bunu 6 metreye düşürdüler. Buna da itiraz etmiştim. Yolu tamamen kaldırılmasını istiyor. Vatandaşın isteğine göre planı şekillendiriyoruz” dedi. 30. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

TANIŞ: TARIM ALANLARI BETONLAŞTITILIYOR

Derince Çavuşlu Mahallesi’nde uygulama imar plan değişiklikle ilgili konuşan Tanış, “Bunu kabul edersek bu tür taleplerin önüne geçemeyiz. Tarımsal alanların betonlaşmasına sebep olacağız. Bunu doğru bulmadık. Tarımda verilen yüzde 5 imarın bir özü var. Tarımda uğraşan inanlar o alanda evini yapsın ve tarıma devam etsin isteniyor. Ama tarımla alakası olmayan insanlar buraya gelip tarım alanlarını konutlaştırması doğru değil. Tarım il müdürlüğünden de görüş alınmamış” dedi.

 

ŞİRANUN: KONUT DÜZENLEMESİ YAPILMIŞ

AK Parti Derince Belediye Meclis Üyesi Ayşe Şiranun da 36. Maddeyle ilgili söz alarak “

Buradaki insanların tarımla ilgilenip ilgilenmediklerini bilmiyoruz. Zemin etütleri yapılmış mevzuat doğrultusunda ilgili kurumlardan görüşler tamamlanmıştır. 5 Bin metrekare alana bir konut gelecek şekilde düzenleme yapılmıştır. Daha önce de imar planı değişikliği yapılmıştır bu parselin yakınından yol geçiyor, elektrik hattı var, su var” dedi.

 

YILMAZ: TARIM MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖRÜŞÜ ALINMIYOR

CHP Meclis Üyesi Özgür Yılmaz, Konu tarım alanları olunca söz almadan duramadık. Ekim ayında verdiğim bir önergeye henüz cevap alamadım. Diğer tarım alanlarında tarım ve orman müdürlüğünün görüşleri alınmadan işlemler yapılıyor. Bizler bu talimatlar yönetmelikler ve toprak kanunun böyle söylemesine rağmen uygulamalarda büyükşehir belediyesinin tarım görüşü olmamasına rağmen tarım ve orman bakanlığının büyük yazığı yazıyı burada okumak istiyorum. Farklı bir karar alıp uygulamaya başladığımızda bağ evi dediğiz yüzde 5 emsalden yararlanıp yapılan konutlara ben villa diyorum. Salgın sürecinden sonra tarım alanlarına büyük rağbet var. İlçeleri gezerken her parselin başında bir ev göreceğiz” dedi.

 

AYGÜN: TARIM ALANLARI CANLANACAK

 

Maddeyle ilgili konuşan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün ise “İstanbul buraya akıyorken insanlar tarım alanlarını satıyorken bu talebi karşılamazsak çözüm üretemeyiz. Arsaların başında binalar olacak. Elektrik telefon su altyapı isteyecek. Toplumun da böyle bir talebi varsa tarım yapılmayan alanlarda bunu yapmanın bir mahsuru yok. Ayrıca bu oranın canlanmasını da sağlayacak. Üreticiden tüketiciye ulaşacak bir alanı neden engelliyoruz anlamadım” dedi.

 

BÜYÜKAKIN: SİZİN GİBİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİLİM

Büyükakın ise “Uzunca konuşulması gereken bir konu. Aslında birkaç boyutu var. Bir tarafta tarım arazilerine konut yapılmasının önüne geçilmesi. Bir de hayatın normal akışı var. Tamamen kontrolümüz dışında yapılar yapılabiliyor tarım alanlarına. Bu tür alanlarda hayır olmaz yasak yerine nasıl olursa oluru söylemek lazım. Eğer büyük alanlar böyle yapılaşmalar yapılacaksa bir kuralı olması lazım. Burada yüzde 5 inşaat yapma izni var. Tarım alanlarının imara açılması gibi bir durum söz konusu değil. Tarım müdürlüğünden buraları imar planlarına işlerken görüş aldık. Siz bize katılmıyorsunuz ama biz de size katılmıyoruz. Sizin gibi düşünmek zorunda değilim. Farklı düşünebiliriz” dedi. Belediyemizin imardan sorumlu müdürlerini imarla ilgili belediye meclis üyelerine çalıştay gibi bir ortamda buluşturan bunu hızla düzenleyelim” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

TANIŞ: O CADDEYİ BETONLAŞTIRMAYIN

CHP’li Tanış, Derince Denizciler Caddesi’nden hastaneye çıkarken yer alan alanla ilgili konuşarak “30’ar dönümlük iki adet yeşil alan oluşturup kent içindeki yeşil alanları buraya taşınma gibi bir revizyon söz konusu. Orayı betonlaştırmak caddeye ve vatandaşlara haksızlık. Burayı tekrar düşünürseniz seviniriz” dedi. Derince Belediye başkanı Zeki Aygün ise “Orada askeri alandaki yeşil alan var. Yenikent’te var. Orası ileride değerlendirilecek bir konu. Benzin istasyonunu kaldırdık. Derince’de cuma pazarını taşıyacak yer yok. Yapılacaksa Cuma azarı oraya getirilebilir” dedi. Büyükakın, “İki tarafı yol park yaparsak olmaz. İnsanların oturacağı yer değil. Madde oy çokluğuyla geçti.

 

ŞAYİR: SANAYİ TRAFİĞİ RAHATLASIN DİYE

CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Yukarı Hereke ile Çerkeşli köyünü bağlamak amacıyla bir planlama yapılmak isteniyor. 2017 yılında oy birliğiyle bunu geçirmiştik. Yolu tekrar yukarıya alıyorlar ve ormandan üst tarafa bağlıyorlar. Eğer bunu yukarı doğru taşıyacaksak yolun bir anlamı kalmıyor. Üzerinde çalışılsa yapılmayacak bir yol değil” diyerek muhalefet şerhi koyduklarını belirtti. Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir ise “Sanayinin trafiğini rahatlatmak için açılmak istenen bir yol” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi. 

 

SEZER: FİRMANIN PARSEL KAYBI VAR

CHP2li Orhan Tanış, Gölcük Çiftlik Mahallesi’ndeki imar değişikliğiyle ilgili konuşarak “Parsel sahibi yolun altındaki parselleri alarak yatırım yapmak istiyor. Mevcuttaki yolu parsellerin alt sınırına alıyor. Ortadaki parsellerin yola cepheli hale gelmesi sebebiyle 2 metrelik kayıp oluyor. O alana 3 metre çekme mesafesi koyarak sorunu o şekilde çözmek istiyor. Bunu uygun bulmadık” dedi. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise “Savunma sanayinde yatırımları bulunan otomotiv yan sanayide yatırım yapan bir firma fabrikanın alanının büyümesi için buna ihtiyaç var. Batıdaki yol aksı 12 metredir. Yolun 2 metre artması nedeniyle parsel sahibinin alan kaybı da söz konusu” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

DURHASAN’DA SANAYİ SİTESİ MESLİCTEN GEÇTİ

 

Geçtiğimiz Şubat ayında İzmit Durhasan Köyü’nde bulunan 660 dönümlük arazi üzerine yapılması planlanan Makineciler Küçük Sanayi Sitesi için referandum gerçekleştirilmişti. Referandumda, köy halkının çoğunluğu sanayi sitesine hayır oyu vererek sitenin yapılmasını istememişti. Konuyla ilgili söz alan Orhan Tanış, “Köylülerle görüştük. Bunun yapılmasıyla ilgili tepki göstermişlerdi. Referandum yapılarak köylülerin yüzde 95’i hayır dedi. Milletin verdiği karara saygı duyuyoruz” diyerek maddeye muhalefet şerhi koyduklarını ifade etti. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

MİA İÇİN YENİ PLANLAMA YAPILACAK

Körfez ve Sanayi Mahallelerinde yapılması planlanan Merkezi İş Alanı ile ilgili yapılan itirazlar ile ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “MİA ile ilgili düzenlemeyi kabul etmediğiniz için eski planlamayı şimdi konuşuyoruz. Ortak akılla bir planlama yapılırsa yolla ilgili tedbir yine alınır. İmara işlenmiş yollar dururken sürekliliği olmaya yollar bana kamulaştırma talebi olarak geliyor. Henüz orada olmayan yolların açılacağı belli değilken kamulaştırma yapmak doğru değil. Eski haline dönüştürülen yolların şuan için oraya bütçe harcamamızın bir rasyoneli yok. Bu yeniden çalışmamız gereken konular arasında. Bu halle orada dönüşüm falan olmaz” dedi. CHP’li Tanış ise “Verilen fonksiyonlar duruyor. Bu MİA’dan vazgeçmek demek mi?” diye sordu. Büyükakın ise “Hayır oradaki insanların kabul edeceği bir planlama yapacağız” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısının 13 Ağustos Perşembe günü yapılacak. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Köylü, ‘Hayır’, Demişti,
Yorumlar
Haber Yazılımı