ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
11 Mart 2020 - Çarşamba 17:55
 
Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Koronavirüs’ün Türkiye’ye giriş yaptığı açıklamasının ardından vatandaşlar soluğu aktar, kolonyacı ve eczanelerde aldı. Gebze Medar Hastanesi’nden Uzman Dr. Mehmet Erdem Gürel Koronavirüs hakkında bilinmesi gerekenleri sıraladı.
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Gebze Medar Hastanesi’nden Uzman Dr. Mehmet Erdem Koronavirüs hakkında bilinmesi gerekenleri şöyle sıraladı :

 

•             Coronavirüs ne kadar bulaşıcı?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

•             Ne kadar ölümcül?

Bugünkü verilerle hastalığın 80 hafif, 15 olguda ağır ve 5 hastada da yoğun bakım ihtiyacı olacak şekilde seyrettiği, yaklaşık 2 (10-50 yaş aralığında binde 2) olguda da ölümle sonuçlandığı bilinmektedir

•             Nasıl Korunmalı?

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

•             Maske takmalı mıyız?

Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

•             Kimler Risk Altında

Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koronavirüs, Hakkında, Bilmeniz, Gerekenler!,
Yorumlar
Haber Yazılımı