ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
21 Şubat 2020 - Cuma 15:00
 
Konak Hastanesi’nden Op. Dr. Didem Esen Konuğumuzdu
Kocaeli TV’nin sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’in konuğu Özel Konak Hastanesi’nden Op. Dr. Didem Esen oldu. Tülay Çivi’nin sorularını yanıtlayan Op. Dr. Didem Esen, ROP ve Çocuklarda Görme Muayenesi ile ilgili önemli paylaşımlarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Konak Hastanesi’nden Op. Dr. Didem Esen Konuğumuzdu

Konak Hastanesi’nden Op. Dr. Didem Esen Konuğumuzdu

Kocaeli TV’nin sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’in konuğu Özel Konak Hastanesi’nden Op. Dr. Didem Esen oldu. Tülay Çivi’nin sorularını yanıtlayan Op. Dr. Didem Esen, ROP ve Çocuklarda Görme Muayenesi ile ilgili önemli paylaşımlarda bulundu.

ROP ve Çocuklarda Görme Muayenesi’nin konuşulduğu programda Op. Dr. Didem Esen ilk olarak ROP’un ne olduğunu anlattı:

“Premature erken doğmuş bebeklerde görülebilen gözün damarlarına etki eden bir rahatsızlıktır.  Rop Muayanesinde bebeklerin göz gelişimi tamamlanmayan premature bebeklerde damar gelişimi esnasında ROP ortaya çıkabiliyor. Bu muayene premature olarak doğan ve göz gelişimi tam olarak tamamlanmayan bebeklere uygulanan bir muayenedir.

 ROP NEDİR?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Esen daha sonra Rop muayenesinin nasıl yapıldığı, muayene esnasında bebeklerin canı yanar mı?” gibi merak edilen bir soruyu şu şekilde yanıtladı:

“ROP muayenesinde bebeklerin göz bebeğini büyütücü damlalar damlatıyoruz. Bu damlalar 5 – 10 dakika arayla ortalama 3 defa damlatıyoruz. ROP Muayenesine hazırlık 1 saat gibi bir zaman alıyor. Bu bebeklerin göz bebeği büyüdüğü zaman muayeneye başlıyoruz. Göz bebeklerini açıyoruz ve lokal anestezik damlalar damlatarak muayenemizi gerçekleştiriyoruz.

Ailelere muayeneden 1 saat önce beslenmeyi kesmek gerekiyor. Çünkü muayene esnasında ağlarken kusabiliyor. Ailelerimize uyarılarda bulunuyoruz. ROP hastalığı 32 haftadan küçük bebeklerde kilosu 1500 gr’dan küçüklerde, yoğun bakımda yatması, oksijen tedavisi alması, anneden şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıkları olması gibi sebepler risk taşıdığı için ROP tarama muayenesi yapıyoruz.”

ROP MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

“İlk muayene birinci ayda yapılır. Bu literatür halindedir. Belli bir takvim ve çizelgeye göre yapılır. Her yeni doğana yapılması gereken yasal yükümlülükleri yapılan bir muayenedir. Sağlıklı doğan bebeklerde de ilk muayeninde 1 – 2 ay içerisinde yapılmasını öneriyoruz. Bakanlığın da bu yönde bir çalışması da var. Aileleri arayarak muayene ve yapılması gerekenler hakkında bilgilendiriyorlar. “

ROP MUAYENESİ HANGİ SIKLIKLA YAPILIR?

“İlk muayeneden sonra ROP tanısı koyduysak çocuğun durumuna göre değişiyor. Riskli bir durum varsa kısa süre sonra da bakabiliyoruz. 3 Hafta içinde baktığımızda oluyor. Rutin kontrollerde hastaya göre değişkenlik gösteriyor.”

ROP Muayenesini Her Göz Doktoru Yapabilir Mi?

ROP Muayenesi ayrı bir sertifikasyon ve mesleki tecrübe gerektirdiği için her göz doktoru ROP muayenesi yapmak istemiyor. Kocaeli’de de her yerde yapılmıyor.  Biz kendi hastanemizde ROP muayenesini yapıyoruz.

Ropun tedavisi var mıdır, nasıl yapılır?

“Göz içine hastalığı durdurucu iğne yapıyoruz ya da lazer tedavisi uyguluyoruz.  Eğer ilerlediyse cerrahi tedavi uyguluyoruz. Erken tanı, düzenli muayene çok önemli, çaresi varken neden bu işlemi gerçekleştirmeyelim. Çünkü ROP’un ilerleyen evresinde gözü kaybetmeye gidebilen riskleri de var. Tedavi alsa bile görme yetisinde kayıplar olabiliyor. ROP’te geç kalırsak kaybedecek şey çok fazla.”

“ROP anormal damarların oluşmasıyla meydana gelen bir hastalık ve damarların oluşumu tamamlandığında riskte kalmıyor. Ancak ROP tanısı almış bir bebekte kayma ve şaşılık gibi riskler meydana gelebiliyor. O nedenle sık sık göz muayenesinin gerektiğini ifade edebiliriz.”

BEBEKLER GÖZLÜK TAKABİLİR Mİ?

“Gözlüklerin artık çok farklı çeşitleri çıktı.  7 aylık ve 1 yaşında gözlük satan çocuklarda var. Ailelerin burada biraz sabırlı olması gerekiyor. Çocukların ilk muayenesinde problem olup olmadığına dair birtakım ipuçları alıyoruz. Gözlük takıp takmamaları konusunda yönlendiriyoruz. Eğer gözlük takmalarını önerdiysek senede bir kere rutin kontrollere gelmeleri gerekiyor.”

HANGİ YAŞTAN İTİBAREN KONTAKT LENS ÖNERİYORSUNUZ?

“Çocuğunuza güveniyorsanız, kontakt lens taktırabilirsiniz.  O disiplini elde etsin gözlük numarası ve gözü uygunsa kontakt lens takabilir. Burada kesin bir şey söylemek mümkün değil.

TELEFON, TABLET İZLEMENİN ZARARLARI VAR MIDIR?

“Biz sağlıkçı olarak ne kadar söylediklerinize hak versem de bazen bende yapıyorum. Bazen öyle gerekiyor. Herşeyi dozajında yapmak lazım. Ne yazık ki çağa ayak uydurmak zorundasınız. Bunu engelleyemiyoruz ama teknoloji ile barışmamız lazım. Bizim araştırmalarımızda gösteriyor ki telefona çok bakmanın miyopu hızlandırdığını gösteriyor.  Uzun yıllar sonrasında dünyanın yüzde sekseninin miyop olacağı söyleniyor.  Eğer engel olabiliyorsanız belli zaman sınırlamaları getirilmesini öneriyorum. Numaraların ilerlemesinde telefon kullanımının büyük bir etkisi var. Bu tamamen telefona uzun süre bakmakla ilgili. Miyopa etkisi kanıtlanmış bir çalışmadır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Konak, Hastanesi’nden, Op., Dr., Didem, Esen, Konuğumuzdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı