300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
24 Ocak 2020 - Cuma 15:31
 
Konak Hastanesi’nden Dr. Öztürkler Endoskopiyi Anlattı
Kocaeli TV'nin sevilen yaşam ve sağlık programının bugünkü konuğu Konak Hastanesi'nden Gastroenteroloji Uzmanı Uzman Dr. Murat Öztürkler oldu. Endoskopi ve kolonoskopi taramaları ile ilgili merak edilenleri Tülay Çivi sordu, Uzman Dr. Öztürkler yanıtladı.
SAĞLIK Haberi
Konak Hastanesi’nden Dr. Öztürkler Endoskopiyi Anlattı

Yaşama Dair ‘de endoskopik taraması ve izlenimi konuşuldu.

Endoskopik taramaların önemine değinen Uzm. Dr. Murat Öztürkler Endoskopi taramalarının 50 yaşından itibaren hastaların bir şikâyeti olmasa dahi endoskopik olarak değerlendirmek gerektiğini ve taramanın yapılması gerektiğini vurguladı

Uzm. Dr. Öztürkler daha sonra endoskopi uygulanan organlardan bahsetti: Yemek borusu, mide, kalın bağırsakta endoskopi taraması yapılıyor diyen Dr. Öztürkler, sindirim kanserlerinin mukozadan yayılmaya başladığını söyledi.

Endoskopi yapılması gereken yaş aralığı hakkında konuşan Dr. Öztürkler, Eğer ailede kansere bir yatkınlık varsa endoskopi tarama yaşı 40 yaşına çekilir ya da ailede birinde kanser tespit edilirse kişinin endoskopi yaptırması gerektiğini söyledi.

Konak Hastanesi'nden Uzman Doktor Murat Öztürkler, genellikle endoskopi yaparken lokal anesteziyle çalışıldığını ifade etti. Yemek borusu üzerinde işlem gerçekleştirildiği için hastaların nefes borusunun tıkandığı hissiyatı uyandığını ve panikleyebildiklerini söyledi. Bununla birlikte zaman zaman genel anestezi uygulandığını da ifade etti.

KOLONOSKOPİ ÖNCESİNDE DİYETE GİRİLMESİ GEREKİYOR

Uzman Dr. Murat Öztürkler daha sonra kolonoskopiye değindi. Kolonoskopinin özel bir işlem olduğunu, eylem öncesinde diyet gerektiğini, bağırsaklar ne kadar temiz olursa taramanın o kadar olumlu geçeceğini söyledi.

HER TARAMADA KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ İŞLEM YAPIYORUZ

Her işlemde kişiselleştirilmiş işlemler yapıyoruz diyen Dr. Öztürkler, Endoskopi ve kolonoskopiden 2 saat sonrasında hastalarımızı taburcu ediyoruz ancak sakinleştirici ilaçlar kullandığımız için araba kullanma gibi dikkat gerektiren işlerden kaçınmalarını söylüyoruz dedi.

SİGARA PANKREAS KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Yemek borusu ve mide için aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketirken dikkatli olmalıyız diyen Öztürkler, Ayrıca sigara, pankreas kanserlerini ve yemek borusu kanserlerini arttırıyor alkol aynı şekilde. Sağlıklı beslenilecek, lifli gıdalar yenecek işlenmiş et ürünlerin uzak duracağız. Sucuk, salam, kavurma, tuz kolon kanserinde de bu tespit edildi. Adım atmamız spor yapmamız lazım dedi.

ENDOSKOPİ VE KOLONOSKOPİ TARAMALARINDA GENETİK FAKTÖRLER

Öztürkler daha sonra genetik faktörlerin mide ve bağırsak kanserlerinin ailesel bir geçiş olabileceğini, o yüzden de ailede herhangi birinde böyle bir şey tespit ettiğimiz zaman bu kişinin ailesini de değerlendirmek istiyoruz. Burada iki önemli şey var. Yakaladığınız andaki herhangi bir yere sıçrama olan hastalarda güldüren sonuç almak çok zor. Erken tanı ne kadar çabuk olursa hastaları tedavi edebiliriz ve hayatlarına devam edebilir.

KANSERİN TİPİ İLE İLGİLİ KONUŞTU

Uzman Dr. Murat Öztürkler, genç insanların kanserleri biraz daha agresif seyrediyor. Kanserde ileriki yaşta Hücrelerin bölünmesiyle ilgili bir yavaşlama olduğu için onlarda yayılma daha yavaş gerçekleştiriyor dedi.

Dr. Öztürkler daha sonra “Ülseratifkolit ve kolon kendini tekrarlayan hastalıklardır. İlaç kullanması gerekiyor. Eğer bilinçsiz bir şekilde keserse tekrar edebilir.” Dedi.

PANKREAS KANSERİ SİNSİ İLERLEYEN BİR HASTALIK

“Pankreas kanseri vücudumuzda midenin arkasında beslenmemizde sindirime yardımcı olan pankreastır. Pankreas kanseri sinsi gider. Belirtileri sırta vuran karın ağrısı kilo kaybıdır. Hiçbir belirti vermeyebilir.”

“Pankreas arkalarda olan bir organ olduğu için endoskopik ultrason gerçekleştiriyoruz. Ancak bu da maliyetli bir taramadır.” 

“Ailede bir pankreas kanseri varsa mevcut hastaları daha erkenden takip etmek gerekir. Taramalara başlanmalı. En uygun tarama endoskopik ultrason ya da tomografidir.”

ÇOCUKLARINIZIN SAĞLIĞI İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Konak Hastanesi’nden Uzman Dr. Murat Öztürkler kostik maddeler (çamaşır suyu,tuz ruhu) gibi maddelerin şeffaf pet bardak ya da şişelerde saklanmaması gerektiğini eğer çocuklar bunlara ulaşıp içerlerse çok ciddi rahatsızlıklar olabileceğini söyledi. Kısa süreçte olmasa dahi ilerleyen süreçte yemek borusu kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini dile getirdi.

SİGARANIN TEHDİDİNİ ANLATTI

Sigara bir sürü kansere neden olduğu gibi pankreas kanseri riskini de arttırıyor diyen Öztürk, Sigara artık içilmemesi gerekiyor.  Dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Konak, Hastanesi’nden, Dr., Öztürkler, Endoskopiyi, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı