reklam
reklam
reklam
Haber
10 Ekim 2019 - Perşembe 09:24
 
Kocaman’dan Çerkez Kültür Derneğine Ziyaret
Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Ketenciler Çerkez Kültür Derneği’ni ziyaret etti.
SİYASET Haberi
Kocaman’dan Çerkez Kültür Derneğine Ziyaret

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Ketenciler Çerkez Kültür Derneği Başkanı Birgül Özkanlı, yönetim kurulu üyeleri Aysın Çetin Yalçın, Bünyamin Turan, İrem Tufan, Önder Yalçın, Niyazi Adıgüzel, Serkan Karaten ve dernek üyelerini ziyaret etti. 

 

BULGARİSTAN’DAN GELİNDİ

Dernek Başkanı Özkanlı, Ketenciler Çerkez Kültür örf ve tarihi hakkında bilgi verdi. Özkanlı “300 yıldan fazla süren Kafkas-Rus savaşları sonrasında 1864 yılından itibaren topraklarından sürülen Adıgelerin içinde olan köyümüzün ilk kurucuları önce Bulgaristan Varna vilayetine yerleşmişlerdir. Onbeş yıl kadar burada yaşamışlar 93 Harbi (1877-78) denilen Osmanlı-Rus savaşı sonrasında imzalanan Berlin Antlaşmasının gizli maddesi “Bulgaristan’daki Çerkezlerin buradan çıkarılması” uyarınca Varna limanından ayrılan bir gemi ile İzmit limanına gelmişlerdir” ifadelerini kullandı.

 

KOCAMAN’DAN TEŞEKKÜR

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Bizler yardımlaşmayı kültürümüzün merkezine koyan, ekmeğini paylaşmaktan asla imtina etmeyen kadim bir toplumuz. Değerlerimiz için mücadele eden tüm STK'larımız ile gönül birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz. Bizleri misafir eden Dernek Başkanımız Birgül Özkanlı ve Yönetimine nazik davetleri ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kocaeli haber, kartepe haber, kartepe belediyesi, başkan kocaman, haber
Yorumlar
Haber Yazılımı