reklam
reklam
Haber
10 Temmuz 2020 - Cuma 10:05
 
Kocaeli'nin Vaka Sayıları İstenen Düzeyde Değil
Kocaeli’nin yeni valisi Seddar Yavuz, Kocaeli’de ki vaka sayısının istenen düzeyde olmadığını söyledi
GÜNDEM Haberi
Kocaeli'nin Vaka Sayıları İstenen Düzeyde Değil

Vali Seddar Yavuz hayırlı olsun dileklerini iletmek üzere gelen Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Efe ve Kandıra Şube Başkanı Mustafa Satılmış beraberindeki İzmit, Başiskele, Kandıra, Körfez ilçe Muhtarlar Dernek Başkan ve muhtarlarla bir araya geldi. Vali Yavuz, Kocaeli’deki vaka sayıları ile ilgili olarak ise: “Kocaeli olarak hala tehlikeyi atlatmış değiliz. Halen vaka sayılarımız bizi mutlu edecek düzeyde değil. Dolayısıyla bunu da dikkate almamız gerekiyor. Biliyorsunuz ki bu döneme kontrollü sosyal yaşam diyoruz.” dedi. 


EN ÜCRA KÖŞELERİN TEMSİLCİSİ


 Akçakoca toplantı salonunda ağırladığı muhtarlarımızla tek tek tanışarak, sorun ve taleplerini dinleyen Vali Yavuz, yapmış olduğu açıklamalarında;  “Öncelikle hepinizi sevgiyle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum. Hem tanışalım hem de bizlere ileteceğiniz sorunlarınız varsa dinleyip burada bulanan kurum ve kuruluş müdürlerimiz birlikte sorunların çözümü noktasında hareket edelim istedik. Çünkü sizler bizim mahallerimizdeki gören gözümüz, işiten kulağımız ve dokunan şefkat elimizsiniz. Aynı zamanda devletimizin en ücra köşesindeki temsilcilerisiniz. Bu anlamda sizleri çok seviyor ve önemsiyoruz. 


MAHALLE MUHTARLARIYLA GRUP OLUŞTURULACAK


  Hepinizin bildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız da sizleri çok önemsiyor, her daim sizlerin ihtiyaç ve sorunlarının çözülmesi noktasında da bizleri talimatlandırıyor. Bizde bu anlayışla sizlerin her daim yanınızda olmaya, sıkıntılarınızı, sorunlarınızı çözmeye gayret ediyoruz. Belki anlık çözemesek bile sizleri dinlemeye ve dertlerinizle dertlenmeye büyük önem vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Yine toplantımızda çok kıymetli jandarma komutanımız, emniyet müdürümüz ve bunun dışında eğitimden sağlığa diğer kurum ve kuruluş müdürlerimiz de burada yanımızdalar. Onlar da yine sizlerin ihtiyaç ve sorunlarınızın çözüm noktasında gayret sarf edeceklerdir. Bu vesileyle hem Kocaeli’miz için hem benim şahsım için bu güzel ile Vali olarak atanmamın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 7/24 bana ulaşabileceğinizi de ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki süreçte tüm mahalle muhtarlarımızla bir grup oluşturmak suretiyle ihtiyaç ve sorunlarınızı ulaştırmanızı da sağlayacağız. Telefon numaramı sizlere vereceğiz ve mahallelerinizde herhangi bir sıkıntı veya sorununuz olduğunda bana bu numaradan ulaşabilirsiniz. Mutlak suretle döneceğimizi bilin.” ifadelerine yer vererek, anlık olarak muhtarlarımıza ulaşma imkânına sahip olacaklarını belirtti. 


 KİMSESİZLERİN KİMİ OLMAYI ASLA UNUTMAYIN 


Kimsesizleri unutur hale gelirsek bunun en büyük yanlışlarımızdan bir tanesi olacağına vurgu yapan Vali Yavuz: “Kimsesizlerin kimi olmayı unutmayın. Aksi takdirde tahtlarınız tabutlarınız olur. Önceliğimiz fakir fukara, garip gureba olmalıdır. Nitekim son dönemde de dikkat ederseniz devletimizin vatandaşımızın yanında nasıl yer aldığını hep beraber görürsünüz. Mesela bu Vefa Sosyal Destek Gruplarını en yakinen sizler biliyorsunuz. Şu ana kadar 375 bine yakın talep yerine getirilmiş. Birçoğunun hayran olduğu ve batı batı diye peşinden koştuğu batıda; insanlar ölüme terk edilmiş ve binlerce insan, yaşlı ölmüştür. Bu ülkede hiçbir huzurevinde bakımsız kimse kalmamıştır. Bırakın huzurevini yalnız yaşayan yaşlılarımız da dâhil bütün yaşlılarımız, bu Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından kapı kapı gezilmiş ihtiyaçları giderilmiştir ve bunda da sizler çok büyük bir rol aldınız. Bunu neyle izah edeceksiniz,  bunu medeniyetinizle, geçmişinizle izah edeceksiniz. Çünkü biz babamızdan,  annemizden,  ninemizden böyle gördük ve sizlerde şimdi evlatlarımıza aktaracaksınız, bizlerde evlatlarımıza aktaracağız, bu bir zincirin halkalarıdır.  Allaha hamt olsun ki bu millet her zaman gözyaşı silmiş, yüzlerdeki tebessümün sebebi olmuştur. İnşallah bizlerde aynı anlayışla bu ülkeyi gelecek nesillere böyle teslim edeceğiz.” dedi. 


MUTLU VE HUZURLU BİR TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDECEĞİZ


 Önyargıları bir tarafa bırakarak herkesi tanımaya çalışacaklarını ifade eden Vali Yavuz:  “Bu yüzden çok çalışacağız, birbirimizi seveceğiz,  farklılıklarımızı zenginlik gibi göreceğiz. Ön yargı kadar insana zarar veren hiçbir şey yoktur dünyada.  Bugün özellikle hem tanışmak hem de böyle bir sohbet de yapalım istedim. Tekrar söylüyorum inşallah bu ülkeyi çok daha iyi noktalara hep beraber taşıyacağız. Hep beraber daha güçlü bir Türkiye da müreffeh, ama daha mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Dünyada bilimsel ve teknolojik gelişmeler aslında insanı huzursuz etmeye, mutlu etmemeye başladı. İnsanın ruh huzurunu da iç huzurunu da temin etmemiz gerekiyor. Sadece zenginleşmek bir nihai hedef olmamalı, diğer taraftan gelişirken, zenginleşirken huzurlu bir toplum oluşturabilmeyi de başarabilmemiz gerekiyor. Kendisiyle barışık, çevresiyle barışık huzurlu bir toplum olmalıyız. Bu da değerlerle olabilecek bir şey. Değersiz toplumlarla bunlar ile ayakta durabilmeniz de pek mümkün değil. Bu bakımdan yaptığımız güzel şeylerle hep beraber gurur duyalım, çünkü bu ülke bu vatan bizim. Eksikliklerimizi, noksanlarımızı düzeltmeye çalışalım. Kendimizi de eleştirelim,  ama kendimizi ne çok aşağıda ne de çok yukarıda görelim, olduğumuz kadar görebilirsek özgüvenimiz en azından yerine gelmiş olur.” 


TEHLİKEYİ ATLATMADIK 


Kocaeli olarak hala tehlikeyi atlatmış değiliz. Halen vaka sayılarımız bizi mutlu edecek düzeyde değil. Dolayısıyla bunu da dikkate almamız gerekiyor. Biliyorsunuz ki bu döneme kontrollü sosyal yaşam diyoruz. Bilim kurulu bir takım tedbirler alıyor, bizler bu tedbirleri yayınlıyoruz hıfzıssıhha kurulu kararlarıyla sizlere tebliğ ediyoruz. Burada sizlerin çok büyük emeği ve desteğinizi gördük, bu vesileyle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte sizin desteğinize yine ihtiyaç var. 


Özellikle vatandaşlarımızın ikna edilmesi noktasında maske ve mesafeye dikkat edilmesi noktasında sizlerden beklentimiz var. Ümit edelim ki tez zamanda bu Kovid-19 sürecini ya da bu virüsü yenelim ve tekrar yakın mesafelerde birbirimize sarılabilelim. Bunu çok arzu ediyoruz. Her şeye rağmen bu toplantıları çok kalabalık olmasa bile bu ilçe gezilerini yapacağız, sizlerle bir araya geleceğiz ve sizlerin ihtiyaç ve sorunlarını dinlemeye devam edeceğiz. Her kesimle bir araya geleceğiz. Her zaman söylediğimiz bir şey var: ‘istişare kültürünü, ortak aklı ve birlikte yönetimi’ mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Bunu yapabilmemiz için de bir araya gelmeliyiz.” dedi. Konuşmaların ardından Muhtarlarımız tarafından iletilen sorun ve şikayetlerin çözümü noktasında toplantıda hazır bulunan kurum müdürlerine talimat veren Vali Yavuz, toplantıya katılan muhtarlarımıza katılımları ve güzel temennileri için teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'nin, Vaka, Sayıları, İstenen, Düzeyde, Değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı