reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
04 Temmuz 2019 - Perşembe 12:13
 
Kocaeli'nde Yeni Santral Kuruluyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Başiskele’de 1,32 MW kapasiteli Paşadağ Hidroelektrik Santral (HES) kurup işletecek.
GÜNDEM Haberi
Kocaeli'nde Yeni Santral Kuruluyor

Başiskele Yuvacık Mahallesi, Paşadağ Mevkiinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından 1,32 MW kapasiteli Paşadağ HES Projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor.   

YAKLAŞIK 5 MİLYON LİRA

Yaklaşık 5 milyon lira değerindeki proje kapsamında, Yuvacık içmesuyu arıtma tesisi yükleme havuzu işletme su seviyesi ile yükleme havuzu deşarj hattının Kiraz Dere ile kesiştiği yer arasındaki kot farkı kullanılarak enerji üretilecek. Tesis yıllık ortalama 2,35 GWh elektrik üretebilecek. Şalt sahası bulunmayan projede enerji iletimi uygun yerden şebekeye bağlanacak. 

ENERJİ ÜRETECEK
Bu çerçevede Yuvacık içmesuyu barajından alınan ve Yuvacık İçmesuyu Arıtma Tesisi yükleme havuzuna gelen sulardan tesisin ihtiyacı dışında olanı deşarj edilerek Balaban İçmesuyu Deposu’na devam edecek ve isale hattına alınacak. İsale hattının Kiraz Çayı ile buluştuğu alan üzerinde santral binasına branşman ile alınan sular, türbinlenerek enerji üretilecek.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'nde, Yeni, Santral, Kuruluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı