ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
07 Aralık 2021 - Salı 09:38
 
Kocaeli’de Omicron hazırlığı
Kocaeli’de vaka sayılarının düşme eğiliminde olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Pehlevan, ‘Omicron’ varyantına karşı önlemlerin de alınmaya başladıklarını söyledi. Pehlevan, hızlı yayılan ‘Omicron’un hastaneleri ve laboratuvarları kilitlememesi için laboratuvar alt yapısı ve personel planlamasını yaptıklarını kaydetti
GÜNDEM Haberi
Kocaeli’de Omicron hazırlığı

OMİCRON ALARMI

Covid-19 pandemisinde yeni ortaya çıkan Omicron varyantı dünyayı yeniden alarma geçirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda Omicron varyantının henüz Türkiye’ye gelmediği belirtildi. Ancak dünyada yaşanan gelişmeler karşısında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü önlemlerini ve alt yapısını yeniden gözden geçirmeye başladı. Hızlı yayılması nedeniyle korkutan yeni varyant için laboratuvar ve personel planlaması gözden geçiriliyor.

TEDBİRLERİ BIRAKMAYIN

Sağlık Bakanlığı tarafından önceki gün açıklanan 100 bin nüfusta vaka oranlarının Kocaeli’de günlük 1020 olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, şunları dile getirdi:

“ Vaka artışında durağan bir sürece giriyoruz. Tedbirlere uyarsak bu süreci düşme eğilimine yöneltebiliriz. Okullarda şu anda büyük bir sıkıntı yok. Önlemleri asla bırakmamız gerekiyor. Okullarda önlemleri daha sıkı tutarsak eğitim ve öğretim daha sağlıklı olacaktır. Vakaların düşmesi için daha çok dikkat etmeliyiz.

 

AŞILARI MUTLAKA YAPIN

En büyük sıkıntımız aşılanmayan vatandaşlarımız. Aşılamada mavi olsak dahi hala hiç aşı yapmamış, ikinci ya da üçüncü doz aşısı gelmiş ama aşılarını yapmamış vatandaşlarımızın sayısı yüksek. Gençler arasında aşılama oranları çok düşük. Kış ayları geldi. Gribal enfeksiyonlar da artacak. Bu nedenle mutlaka aşı olmayanların aşılarını yapması gerekiyor. Bu süreçte maske, mesafe ve hijyene çok daha fazla dikkat etmemiz gerekirken kalabalık ve kapalı ortamlardan da uzak durmalıyız.”

ALT YAPI HAZIRLANIYOR

Dünyayı etkisi altına almaya başlayan ve birçok Avrupa ülkesinde yeniden önlemlerin artırılmasına neden olan Omicron varyantı için hazırlık yaptıklarını söyleyen Pehlevan, “Şu anda Omicron Türkiye’de yok ama bu gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Çünkü dünyada hızla yayılıyor. Biz Omicron gelmeden önlemimizi almak için laboratuvar ve personel alt yapımızı yeniden gözden geçiriyoruz. Laboratuvar alt yapımız Türkiye’de birkaç ilden sonra en iyi alt yapıya sahip. Varyantın gelmesi halinde sağlık personellerimizi nasıl planlayacağımızı da gözden geçiriyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli’de, Omicron, hazırlığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı