reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:48
 
Kocaeli'de Metroyu Ankara Yapacak
2.6 milyar liraya ihale edilen metro hattıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Başkan Büyükakın, belediye üzerinden önemli bir mali yükün kalkmasını sağladı.
GÜNDEM Haberi
Kocaeli'de Metroyu Ankara Yapacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze-Darıca Metro şantiyesinde basın mensupları ile bir araya geldi. Büyükakın burada projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bütün mali yükünü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği metro inşaatı geçtiğimiz yıl 2 milyar 690 milyon TL’ye ihale edilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Tahir Büyükakın, eski Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun bugüne kadar yapamadığını yaptı, Ankara’yı milyarlık projeyi devralması İçin ikna etti. Bugüne kadar merkezi hükümetlerin kentimizde hayata geçirdiği en yüksek bütçeli proje olacak olan Gebze-Darıca hattı artık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşa edilecek.

 

ANKARA’DA ÇÖZÜLDÜ

Konuyla ilgili konuşan Başkan Tahir Büyükakın şu ifadeleri kullandı; “Çevreyi rahatlatmak İçin meydandaki istasyonu hızlıca tamamlamak istiyoruz. Ocak ayına kadar bu kısmı bitirip, Gebze kent meydanını rahatlatacağız. Şartlardan tünellere inmemiz 2020’nin sonuna kadar sürecek. Bütün Gebze komşu ise 2021’in Ağustos ayında tamamlanacak. Projenin kapsamlı maliyeti 5 milyar lira. Bu belediyemizin 5 yıllık yatırım bütçesi. Bu sebeple il başkanımızla birlikte cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik. Kendileri Ualştırma Bakanlığı’na talimat vereceklerini söyledilet hemen irtibata geçtik. Genel sekreterimiz dün başvurularımızı yaptı. İnşallah bundan sonra metromuzu ulaştırma bakanlığımız yapacak. Biz de bu bütçemizi başka hizmetlere kaydıracağız. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyorum.”

 

MESAFELER KISALACAK

2 milyar 690 milyon TL’ye ihale edilen hattın 15.6 kilometrelik metro hattının 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak inşa edilecek. 90 saniye aralıklarla sefer yapılacak. 4 araç bu hatta görev yapacak. Sürücüsüz olarak planlanan metro sistemi, 12 istasyondan oluşacak. Metro hattı ile 1 saat süren Gebze OSB-Darıca sahili arasındaki mesafe 19 dakikaya inecek. İstanbul’la entegrasyon tamamlandığında ise Gebze-İstanbul Ayrılıkçeşme arası 60 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanına 30 dakikada ulaşım sağlanabilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'de, Metroyu, Ankara, Yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı