reklam
reklam
Haber
18 Eylül 2020 - Cuma 09:41
 
Kocaeli’de Karantina Kaçakları İşte Bu Yurtlarda Kalacak!
Kocaeli’de karantinayı ihlal edenler Semiha Ayverdi Öğrenci Yurdunda kalacak.
GÜNDEM Haberi
Kocaeli’de Karantina Kaçakları İşte Bu Yurtlarda Kalacak!

Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha kurulu kararı gereğince, evde izolasyonda olması gerekirken karantina ihlali yaptığı tespit edilenler yurtlara yerleştirilecek. Bu kişiler 14 gün süre ile yurtlarda zorunlu olarak tutulacak. Bu kişiler kaldıkları süre boyunca konaklama, yemek ve temizlik için bedelini ödeyecekler. 


Kocaeli’de 2 adet yurt karantina kaçakalrı için belirlendi. Buna göre İzmit ve çevresinde yakalananlar Semiha Ayverdi Öğrenci Yurdunda, Gebze ve çevre ilçelerde yakalanalar ise Gebze Öğrenci Yurdu’nda kalacak. Öte yandan Kocaeli’de kaç kişinin zorunlu yurtlara yerleştirildiği ile ilgili ise henüz bir açıklama yapılmadı. 

GÜNLÜK EN AZ 80 TL

 Özel kişisel ihtiyaçları hariç yurttaki genel hizmetler (konaklama, yemek ve temizlik) için belirlenen (KDV dahil) günlük 80 TL bireysel maliyetin ve şampuan, diş macunu, diş fırçası gibi özel kişisel temizlik ürünlerinin talep edilmesi halinde bunlar için de toplam konaklama ücretine bir sefere mahsus (KDV dahil) 25 TL eklenerek bu bedeller kendilerinden tahsil edilecek.  

 DAVA AÇILACAK

 Karantina kaçakları 14 gün süresince yurtta kaldıktan sonra, dışarı çıktıklarında haklarında adli ve idari işlem yapılacak. Cumhuriyet Başsavcılıkları bu kişiler hakkında TCK'nun 195'nci maddesinde düzenlenen "Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" suçlamasıyla 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacak. Toplum sağlığını tehlikeye atmak suçlamasıyla yargılanacak bu kişiler hakkında ayrıca 3 bin 150 TL para cezası da verilecek. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli’de, Karantina, Kaçakları, İşte, Bu, Yurtlarda, Kalacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı