reklam
reklam
Haber
26 Şubat 2020 - Çarşamba 14:32
 
Kocaeli'de Bin 600 Civarında Orta Hasarlı Bina Var
KOTO'nun Şubat ayı meclis toplantısında konuşan AFAD Kocaeli İl Müdürü Salim Tekoğul, Kocaeli'de yaklaşık bin 600 tane orta hsarlı bina olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kocaeli'de Bin 600 Civarında Orta Hasarlı Bina Var

Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Şubat ayı aylık olağan meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. KOTO Burhan Kasım Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut’un yanısıra AFAD Kocaeli İl Müdürü Salim Tekoğul, Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, yönetim kurulu üyeleri ve oda üyeleri katıldı. Meclis açılışında ilk olarak söz alan AFAD Kocaeli İl Müdürü Salim Tekoğul AFAD Kocaeli bölge müdürlüğünün yaptığı çalışmalar hakkında yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “1999 depremi her şey için bir milat oldu. Özellikle AFAD kapsamında depremle birlikte kriz yönetiminden risk yönetimine geçtik. Afetlere yönelik haritalandırma çalışmalarımız devam ediyor. Akıllı kent uygulaması Büyükşehir belediyesiyle birlikte yürütülüyor. İlimizde Deprem Gözlem Noktaları 46 Türkiye’de 110 tane bulunuyor.

 

 

KOCAELİ'DE 1600 CİVARINDA ORTA HASARLI BİNA VAR

 

Arama kurtarma teknisyenleri 2500 civarında var. Geçmişe göre daha donanımlı ve bilgililer. Kocaeli’de ve Türkiye’de ilk defa merkezi ezan sisteminin siber siteme adaptasyon sitemini gerçekleştirdik. Artık acil durumlarda Sesli olarak her olayı bütün ulaştırma imkanımız var. 2019 yılında afet eğitimine önem vererek vatandaşa bu konuda eğitim verdik. Afetlere hazır ol çağrısıyla her ay bir tema işliyoruz. Yüzyılda bir bu coğrafyada deprem oluyor. Kocaeli riskli bir bölge. İstanbul depremi için çok zamanımız kalmadı. Bir an önce STK’lar ve diğer kurumlarla daha fazla çalışma yapılmalı. İkinci tehdidimiz endüstriyel kazalar. Kocaeli’nin stres kaynağı bunlar. Tesislerde kendi kendine yetecek sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Kocaeli’de orta hasarlı binalar 1600 civarında. Güçlendirme konusunda yeni bir düzenleme yapıldı. Kat mülkiyetine bağlı olarak orta hasarlı binalar tekrar güçlendirme kararına açıldı.”

 

BİN 411 GÖNÜLLÜ VAR

 

Afetlere hazırlık aşamalarında bahseden afetlere dirençli yapıların öncelik olduğunu dile getiren Tekoğlu, “1999 depremi sonrası bütün yapılar gözden geçirilmeli, Afet Sigortası(DASK) yapılmalı, Yapısal olmayan risklerin giderilmeli, 99 depreminde hayatını kaybedenlerin yüzde 3’ü ev içerisinde sabitlenmeyen eşyalardan kaynaklandı. Aileler afet ve tatbikat planları yapılmalı, afet ve acil durum çantası hazırlanmalı, toplanma alanları öğrenilmeli fakat tüm bunların yapılabilmesi için deprem anında binadan çıkış olmalı ki buda binanın sağlam olmasından geçiyor. Bina sağlam olmazsa afet toplanma alanı ve diğer uygulamaların bir önemi yok. Önemli olan insanların binalardan çıkabilmesi. Depremde bir diğer öncelik te mahallelerde vatandaşın bireylerin tedbir alması. Afet anında devlet 3 saatte de gelebilir. Mahallerde gönüllülük alanlarında vatandaşların eğitim alması gerekiyor. Kocaeli’de 1411 gönüllümüz var. Fakat bu sayı çok az. Daha fazla gönüllüye ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

 

 

OCAK AYINDA NELER YAPILDI

 

Meclis toplantısında konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Geçen ay birçok ziyaretçimiz oldu. Kamu Denetçisi Şeref Malkoç Bey ziyarette bulundu. Bazı tıkanan meseleleri o kurum üzerinden çözebiliriz. Geçen hafta bir Ankara ziyareti yaptık. Meslek konularında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Komitelerimizin de birçok çalışması oluyoruz. Önümüzde İDEV ile ilgili bir çalışmamız olacak. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte tarım projemiz var” dedi.  Ocak ayı mizanını sunan KOTO Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Şahin, “ 1 milyon 8 bin gelirimiz, 676 bin 744 TL giderimizin olduğu görülmektedir. Bu tutarlar gelir bütçemizin yüzde 6, 95’ini, gider bütçemizin de yüzde 4, 67’sini oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'de, Bin, 600, Civarında, Orta, Hasarlı, Bina, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı