ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
27 Ocak 2021 - Çarşamba 13:18
 
Kaymakamlık alkollü mekan kararını reddetti
İzmit belediye meclisinde tramvay çalışmaları sırasında iş yerleri yıkılan esnaflara yeniden alkol ruhsatının verilmesi kararlaştırılmıştı. Meclisten geçen karar İzmit Kaymakamlığı tarafından reddedildi.
GÜNDEM Haberi
Kaymakamlık alkollü mekan kararını reddetti

Meclis gündemine gelen alkollü mekan tartışmalara neden olmuştu. İzmit Belediye meclisinde alınan alkollü mekânlar ile ilgili alınan kararı İzmit Kaymakamlığı reddetti.

 

İşte İzmit Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklama;

 

İzmit Belediye Meclisinin, Belediye Meclis üyesi E.U. tarafından 05/01/2021 tarihli yazılı önergesi ile gündeme alınarak kabul edilen; “Tramvay projesi kapsamında, kamu yararı kararı nedeniyle işyerleri kapatılan S.G. ve Y.B ‘nin yeni işyeri açma talepleriyle ilgili kanun ve yönetmeliklerdeki şartlara uyulması halinde işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verilmesi ve içkili yer bölgesine dahil edilerek işlenmesinde İzmit Belediye Yönetiminin yetkili kılınması.” ile ilgili 05.01.2021 tarih ve 9 sayılı meclis kararının ;

 

 

 

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinin 29. Maddesi gereğince; meclis kararı alınmadan önce mahalli mülki idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü alınarak bu görüş doğrultusunda alınması gerekirken; Mülki idare amiri görüşü alınmadan S.G.ve Y.B. isimli kişilerin adresi ve yeri bile belli olmayan işyerlerine işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi ve bu işyerlerinin içkili yer bölgesine dahil edilmesine yönelik bir meclis kararı olduğu anlaşılmıştır.

 

 

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “İçkili yer bölgesinin tespiti” başlıklı 29. maddesinin “İçkili yer bölgesi, mülkî idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından tespit edilir. İçkili yer bölgesi haricinde içkili yer açılamaz.” hükmü gereğince; içkili yerler bölgesi ile ilgili belediye meclisi kararı alınmadan önce mahalli mülki idare amirinin görüşü alınması ve bu görüş doğrultusunda karar verilmesi gerektiği halde;

 

 

 

​İzmit Belediye Meclisinin karar alma sürecinde, İzmit Belediye Başkanlığı tarafından mülki idare amirliğimizden ( Kaymakamlığımızdan) söz konusu yönetmelik hükmü uyarınca görüş istenmemiş ve Kaymakamlığımızca da herhangi bir görüş verilmemiştir. Ayrıca söz konusu meclis kararında; içkili yerler bölgesine hangi yerin/ alanın dahil edildiği de belli değildir.İçkili yerler bölgesine dahil edilen bölge/ alan belirlenmemiş olup adresi bile belli olmayan iki işyeri için bir karar alındığı görülmüştür.

 

 

Belediye Meclisi tarafından, içkili yerler bölgesinde bir değişiklik yapılacak ve içkili yerler bölgesine yeni yerler dahil edilecekse; bu dahil edilecek yerin/bölgenin sınırlarının belirlenmiş olması ve belirlenen yer ile ilgili olarak İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 29. maddesi gereğince; mahalli mülki idare amirinin ( İzmit Kaymakamlığının) genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda karar alınması gerektiği halde; Mahalli Mülki İdare Amirliğimizin (Kaymakamlığımızın) genel güvenlik ve asayiş durumu hakkında görüşü alınmadan adresi ve yeri bile belli olmayan iki işyerinin içkili yer bölgesi içine dahil edilmesine yönelik alınan İzmit Belediye Meclisinin 05.01.2021 tarihli ve 9 nolu kararının açıkça hukuka aykırı olduğu değerlendirilmiş ve Kaymakamlığımızca İdare Mahkemesine başvuru yapılarak; söz konusu Belediye Meclisi kararı ile ilgili yürütmenin durdurulmasına ve kararın iptaline karar verilmesi talep edilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakamlık, alkollü, mekan, kararını, reddetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı