reklam
reklam
reklam
Haber
09 Ekim 2019 - Çarşamba 15:29
 
Kartepe'de Katip Çelebi Anma Etkinliği
Kartepe Belediyesi Bilgi Evleri, gerçekleştirdiği faaliyetlerle çocukların kendilerini geliştirmesine yardımcı olurken, bilgi ile donatılmalarına imkân sağlıyor.
GÜNDEM Haberi
Kartepe'de Katip Çelebi  Anma Etkinliği

Kartepe Belediyesi Bilgi Evleri, gerçekleştirdiği faaliyetlerle çocukların kendilerini geliştirmesine yardımcı olurken, bilgi ile donatılmalarına imkân sağlıyor.

Okuyan, düşünen, düşündüğünü ifade edebilen ve en önemlisi değerlerine sahip çıkan bireyler yetiştirmeyi amaç edinen Kartepe Belediyesi Bilgi Evleri, uzman eğitmenler gözetiminde çalışmalarına devam ediyor. Türk-İslam âlimlerinin isimlerinin verildiği 18 Bilgi evi, önemli gün ve haftalarda düzenlediği genel-kültür programları ile Türk ve İslam dünyası âlimlerini ve topluma kazandırdıkları hakkında söyleşi düzenlemeye devam ediyor.

KATİP ÇELEBİ MİNİKLERE ANLATILDI
Dumlupınar Kâtip Çelebi Bilgi Evi, bu hafta sonu vefat yıl dönümde “Katip Çelebi”nin hayatı ve eserleri anlatıldı. 1609-1657 yılları arasında yaşayan Katip Çelebi 17’nci yüzyıl Osmanlı bilim ve felsefe hayatının önde gelen önemli bilginlerindendir. Türk ve İslam dünyasında önemli bir yere sahip, döneminin çok okuyup yazan entelektüelleri arasında gösterilen Kâtip Çelebi, vefat yıldönümünde düzenlenen etkinlikle anıldı. 

YİRMİDEN FAZLA ESERİ BULUNUYOR
Yirmiden fazla eseri bulunan Kâtip Çelebi’nin hayatı ve eserleri öğrenciler tarafından merakla ve ilgiyle dinlenirken, Osmanlı coğrafyacılığında yeni bir çığır açan, coğrafi yapıtların en önemli eserlerinden olan “Cihannüma” hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek, interaktif bir şekilde program yürütüldü. Bilgi evlerinin ismini taşıyan Kâtip Çelebi’nin hem tanıtıldığı hem de anıldığı bu etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getiren Kartepeli minikler, Kâtip Çelebi gibi bol bol kitap okuyacaklarını belirttiler.       

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kartepe'de, Katip, Çelebi, , Anma, Etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı