reklam
reklam
reklam
Haber
14 Ocak 2020 - Salı 13:32
 
Kandıra’da Çöp Depolama Alanı İstenmiyor
Kandıra’ya yapılması planlanan Katı Atık Çöp depolama tesisiyle ilgili bölge halkı tepki göstererek, karşı olduklarını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Kandıra’da Çöp Depolama Alanı İstenmiyor

Kandıra’da yapılması planlanan Katı Atık Çöp depolama alanı ile ilgili bir araya gelen bölge halkı fikir alışverişinde bulunulmadan bu olayın oldu bittiye getirilmesine karşı olduklarını dile getirdiler. Geçtiğimiz günlerde kamuoyu gündemine sunulan ve Kandıra’ya yapılması planlanan Çöp depolama alanı ile ilgili gündemi değerlendirmek üzere Bölge muhtarları,  kanaat önderleri Kocaeli Manav Dernekleri Dayanışma Platformu ve birçok STK Başkanları bir araya geldi.

 

Bölge Halkı İstemiyor

Yapılan toplantıda Katı Atık Çöp alanına tepki gösteren bölge halkı konuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada; “Bu zamana kadar yeterince fedakârlıklar yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Turistler Çöp Dağları İle Mi Karşılanacak?

Konuyla ilgili bir araya gelen bölge halkı gerçekleştirilen toplantının ardından şu açıklamalarda bulundu; “Kandıra 2006 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş olup 5 mavi bayraklı plaja sahip bir ilçedir. Çöp depolama alanı olarak düşünülen yerler dikkate alındığında turistler koku ve çöp dağları ile mi karşılanacak Gıda Organize Sanayi çöp depolama alanı olarak düşünülen bölgeye çok yakın konumdadır.

 

Gıda İle Çöp Tesisi Nasıl Olur?

Gıda ile çöp depolama alanı nasıl yan yana düşünüle bilinir? Kocaeli de diğer ilçelerin meydana getirmiş olduğu çöp oranı yüzde 80 civarında olmasına rağmen depolama alanı hangi sebep ile İZMİT ile KANDIRA ya uygulamaya çalışılmaktadır. Bölge halkının görüş ve düşüncesi hiç mi önemli değildir Ağaç yeşil alan doğal yaşam alanı su havzası yerleşim yeri hayvancılık tarım v.b kriterler düşünüldüğünde bile DÖNGELLİ köyünde yetişen dünyaca ünlü KANDIRA karpuzunu da etkileyecektir. Nedeni ise bu bölgede bulunan su havzaları karpuzun yetiştiği bölgeye gitmektedir.

 

Bölge Halkının Görüşü Önemli Değil Mi?

Bu konuyla ilgili akademik odalar DSİ Devlet Su İşleri nin görüşü nedir Bölgeye yapılan cezaevi hayvan barınağı 170 dönüm aynı alan içerisinde büyümeye devam eden taş ocağı yapıldı. Bölge halkının görüş ve düşüncesi hiç mi önemli değildir Bu zamana kadar yeterince fedakarlıklar yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kocaeli, haber, kandıra, halkı, katı, atık, çöp, deposu, gündem, olay
Yorumlar
Haber Yazılımı