reklam
Haber
24 Kasım 2020 - Salı 17:42
 
Kan Donduran Palu Ailesi Yeniden Hakim Karşısında
Kocaeli’de 12 yıl önce Meryem Tahnal(35) ve kızı Melike Tahnal'ın(8) kaybolması ile başlayan soruşturma da Palu ailesinin 6 üyesi bugün tekrar hakim karşısına çıktı.
GÜNDEM Haberi
Kan Donduran Palu Ailesi Yeniden Hakim Karşısında

 

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 12 yıl önce Meryem Tahnal ve kızı Melike Tahnal'ın kaybolması nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. Anne ve kızına ulaşılamaması nedeniyle kapatılan dosya, 2019 yılında Palu ailesinin bir televizyon programına çıkması ile tekrar gündeme gelmişti. Yeniden başlatılan soruşturma kapsamında Tuncer Ustael, Emine Ustael, Ayşe Palu, İsa Palu, Hava Palu ve Fatih Palu Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı. Davanın 13 Şubat'ta görülen son duruşmasında, Tuncer Ustael’e ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl hapis cezası, diğer tutuklu 4 aile üyesine ise 8 yıl 4 ay ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verilmişti. Sanıklardan Fatih Palu ise tahliye edilmişti.

 

 

Bir üst mahkeme olan Sakarya Bölge İdare Mahkemesi tarafından incelenen dosyada, sanıklardan Ayşe Palu, İsa Palu, Hava Palu ve Fatih Palu'nun aynı avukat tarafından savunulması sebebiyle usulde yanlışlık yapıldığı kanısına varıldı. Menfaat çatışması içerisindeki kişilerin mahkemede aynı avukat tarafından savunulmaması ilkesinden dolayı Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderildi.

 

 

Davanın yeniden görülmesine bugün başlandı. Duruşma salonunda tutuklu sanıklar Tuncer Ustael, Emine Ustael, Ayşe Palu, İsa Palu ve Hava Palu ile tutuksuz sanık Fatih Palu hazır bulundu.  Mahkemede sanıklar Ayşe Palu, İsa Palu, Hava Palu ve Fatih Palu'nun avukatlığı aynı anda üstlenen avukat Alper Bayrak söz alarak, "Sanık İsa Palu'nun müdafiiliğine devam edeceğim. Diğer sanıkların müdafiiliğinden çekiliyorum. Ben görevimi yaparken herhangi bir şekilde sanıklar arasında ayrım yapmadım. Ancak üst mahkeme menfaat uyuşmazlığı olduğunu belirterek kararı bozmuştur. Bu durumda yargılamanın önceki aşamalarının tekrarlanması gerekir. Yargılamanın tekrarlanmasını, tüm sanık ve tanıkların tekrar dinlenilmesini talep ediyorum. Ayrıca müvekkilim İsa Palu'nun tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliyesini talep ediyorum" dedi.

 

TUNCER USTAEL: “BEN KİMİN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİM"

 

 

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Tuncer Ustael “Ben ne Meryem’i ne de başka birini öldürmedim. Ancak Meryem’in kim tarafından öldürüldüğünü söyledim. Tahnal ve Şipşak ailesi ile Hikmet Şahin bu olayın failidir. Ancak cesedin nerede olduğunu bilemem. Kendilerini sahilde gördüm. Gördüğümde Meryem Tahnal ölmüştü. Havva Palu da oradaydı. Tahliyemi istiyorum. O gün Havva Palu kardeşlerini bana gösterdi. Meryem o arada ölmüş. Ancak yerini bilmiyorum” dedi.

 

 

EMİNE USTAEL:” CEZAEVİNDEYİZ, MAĞDURUZ”

 

Söz alan tutuklu sanık Emine Ustael ise “Bütün bu olaylar Tahnal ailesinin işidir. Her şey onlardan kaynaklanmaktadır. Bu husus araştırıldığı ortaya çıkacaktır. Biz yardımcı olmak için hareket ettik ama cezaevindeyiz, mağduruz. Tahliyemi istiyorum” dedi

 

 

Sanıklardan Ayşe Palu tahliyesini talep ederken, Fatih Palu ise “Tutuksuz yargılanıyorum, kaçmıyorum. Ailemin de kaçma ihtimali yoktur. Çok mağduruz, tahliyelerini istiyorum” dedi.. Havva Palu ise kaçmanın söz konusu olmadığını dile getirerek tahliyesini istedi.

 

14 OCAK'A ERTELENDİ

Daha sonra Cumhuriyet Savcısı dosya hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada tanıkların tekrar dinlenilmesi ve daha önceden yapılan usulü işlemlerin tekrar yapılması yönündeki talebin reddi istendi. Mütalaanın dinlenilmesi sonrasında mahkeme heyeti Hava Palu, Ayşe Palu ve Fatih Palu'ya müdafii tayin edilmesi konusunda gerekli işlemlerin yapılması ve tutuklu sanıklar Tuncer Ustael, Emine Ustael, Ayşe Palu, İsa Palu ve Hava Palu'nun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 14 Ocak tarihine ertelendi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kan, Donduran, Palu, Ailesi, Yeniden, Hakim, Karşısında,
Yorumlar
Haber Yazılımı