300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
05 Mayıs 2019 - Pazar 13:05
 
Kalp Pilini Sgk'nın Karşılaması İçin Kampanya Başlattı
KOCAELİ Üniversitesi öğrencisi Nurdan Aksoy(21) sınav haftasında bayıldıktan sonra kalp rahatsızlığını öğrenirken, tedavisi için MR uyumlu kalp pili takılması gerekiyor.
SAĞLIK Haberi
Kalp Pilini Sgk'nın Karşılaması İçin Kampanya Başlattı

Nurdan Aksoy, yurtdışından getirilen MR uyumlu kalp pillerini SGK'nın karşılaması için internet üzerinde imza kampanyası başlattı.


Kocaeli Üniversitesi'nde çift anadal yaparak aynı anda hem Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi hem de Radyo, Sinema ve Televizyon bölümlerinde okuyan Nurdan Aksoy, sınavlarının olduğu 17 Nisan'da bayılarak hastaneye kaldırıldı. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tetkikleri yapılan genç kıza, kısmi kalp yetersizliği ve relaksasyon bozukluğu tanısı koyuldu. Halk arasında kalpte ritim bozukluğu olarak bilinen hastalık sebebiyle genç kızın normalde 60 ile 80 arasında olması gereken bir dakikadaki kalp atışı sayısı 20'ye kadar düşebiliyor. Doktorlar tarafından kalp pili takılmasına karar verilen Nurdan Aksoy, kendisi için uygun görülen MR uyumlu kalp pilinin yurtdışından getirileceğini ve SGK tarafından karşılanmadığını öğrenmesiyle bir kez daha yıkıldı. Kendisi için getirilen MR uyumlu kalp pilinin ücretini ailesinin desteği ile karşılayan genç kız, aynı hastalığa yakalanan ve durumu olmayan kişiler için kampanya başlattı. Nurdan Aksoy internet üzerinde ?MR Uyumlu Kalp Pilimi SGK Karşılasın? başlığıyla başlattığı imza kampanyasına 4 bin 645 kişi destek verdi. Yurtdışından gelecek olan MR uyumlu kalp pilinin tedarik edilmesini bekleyen Nurdan Aksoy, 18 gündür hastanede yatıyor.


HASTALAR İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI


Hastalığını öğrenme sürecini anlatan Nurdan Aksoy, "Ben ilk önce Mart'ın 19'unda bayılmıştım. Beni buraya kaldırmışlardı. O zaman kalp rahatsızlığım olduğunu bilmiyordum. Sonra Mart'ın 25'inde bana randevu vererek kardiyoloji servisine yönlendirdiler. Ben bu zamana kadar panik atak ya da anksiyetem olduğunu düşünüyordum. Bu da kaygı bozukluğu demek. Ama kardiyolojiye geldiğimde kısmi kalp yetersizliği ve relaksasyon bozukluğu, yani halk arasında ritim bozukluğu olarak bilinen hastalığımın olduğunu öğrendim. Daha sonra tekrar sınav haftamda bayıldım. Nisan'ın 17'sinde bayılıp, gece buraya kaldırıldım. O zaman beni yoğun bakıma aldılar. Ailem burada değildi. Annem ve babam şehir dışındaydı. Ben buraya okumak için gelmiştim. Sonra doktorlarım çok yardımcı oldular. 8 gün yoğun bakımda kaldım. Teşhisimi öğrendiğimde önce çok üzüldüm. Çünkü genelde 50 ve 70 yaş arası insanların muzdarip olduğu bir hastalık olduğunu söylediler. Daha sonra bana kalp pili takılması gerektiğini ama kalp pillerinin MR uyumlu olmadığını ve MR uyumlu kalp pillerinin de devlet tarafından karşılanmadığını, çünkü Türkiye'de üretilmediğini söylediler. Fransa, Belçika ya da Amerika gibi ülkelerden temin ediyorlarmış. Bende, ben ameliyat olabilirim, o ücreti bir şekilde karşılayabilirim ama bunu karşılayamayan veya benden daha küçük insanlar ne yapacaklar diye düşünerek bir kampanya başlatmak istedim. Bunun için de imza toplamaya başladım. Kampanyayı başlattığım internet sitesinde bugün 4 bin 645 imzamız var" dedi.


MR UYUMLU KALP PİLİ


MR uyumlu kalp pilleri ile normal kalp pilleri arasındaki farkı anlatan Aksoy, "MR uyumlu kalp pilleri ile MR cihazlarına girebiliyorsunuz. X-ray cihazlarından geçebiliyorsunuz. Bunlar sadece ameliyatınızdan sonra biraz dikkat etmeniz gereken şeyler. Normal kalp pilinde ise, özellikle ben 20 yaşındayım, MR cihazına giremem. Mesela, umarım olmaz ama, bir trafik kazası geçirsem ve MR çekilmem gerekse o cihaza giremem. Çünkü ısıya dayanıklı değil. MR cihazı normal kalp pilinin ısısını ve ayarlarını bozuyor. Bu yüzden onun MR uyumlu olanları var. Toplamda 6 çeşit kalp pili var. Hepsi farklı durumlar için. Ben şu anda sadece 2 tanesini biliyorum. Biri bana takılacak olan MR uyumlu kalp pili, diğeri de normal kalp pili. Normal kalp pili ile X-ray cihazlarında, uçaklarda, AVM'lere girerken bile sıkıntı yaşıyorsunuz" diye konuştu.

KALP PİLİNİN GELMESİNİ BEKLİYOR


MR uyumlu kalp pillerinin Türkiye'de üretilmesinin önemine vurgu yapan Nurdan Aksoy, şöyle konuştu:
"Bu çok ciddi bir şey ve hayatınızın sonuna kadar sizin arkadaşınız oluyor. Pilin bitmesine yakın uyarı verip ötüyor ve siz bunu kafanızın içinde duyuyorsunuz. 20 yaşında biri için bu çok acı bir şey. En başta ben bunu kabul edemedim. 'Neden benim başıma geldi?' diye düşünüyordum. İnsanların hepsi dışarıda, sınavlarımız bitti, herkes bir yerlere gitti ve ben bunları sadece sosyal medyadan gördüm. Kendim yataktaydım. Üzüntüyle, ben de başka insanların sesi olmak istedim ve araştırmaya başladım. Ben isterim ki, bizim ülkemiz de bunu üretebilsin ve hastaları için kendisi karşılayabilsin. Buna bir yaş sınırı getirilebilir. En azından genç hastaların ücretleri karşılanabilir. Bu hastanede aynı hastalıktan dolayı yatan biri daha vardı. Kalp pilinin tedarik süresi uzun olduğundan, ailesiyle vakit geçirmek için hastaneden çıktı. İnsanlar için bunun gelmesi, bekleme süresi çok zor. Sadece bizim açımızdan değil, ailelerimiz için de çok zor. Ben şu an okula gidemiyorum. Halen kalp pilinin gelmesini bekliyorum. Ama ülkemizde üretiliyor olsaydı, yurtdışından temin etmek zorunda olmasalardı şu an çoktan ameliyat olup buradan çıkmış olabilirdim. Ben o yüzden sesimi duyurmak istediğim için bir kampanya başlattım. Neden üretemeyelim? ya da Neden karşılanmasın? diye düşündüm" .

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kalp, Pilini, Sgk'nın, Karşılaması, İçin, Kampanya, Başlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı