reklam
reklam
reklam
Haber
10 Nisan 2020 - Cuma 11:47
 
İzmit’te Tahliye Kararı Mahalleliyi de Ayağa Kaldırdı
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Koronavirüs Salgını devam ederken İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin devam eden kira sözleşmelerini tek taraflı feshederek sokağa atmak istemesine mahalle halkından da tepki geldi. Kararı kınamak için sosyal medyadaki eyleme mahallenin ileri gelenleri de katıldı.
GÜNDEM Haberi
İzmit’te Tahliye Kararı Mahalleliyi de Ayağa Kaldırdı


İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Koronavirüs Salgını devam ederken İzmit Tarih Koridoru Derneğinin faaliyette bulunduğu 3 konak ve 1 hamamın kira sözleşmelerini tek taraflı feshetti. İçişleri Bakanlığının salgın nedeniyle tahliyeleri durduğu, işten çıkarılmaların engellendiği dönemde dernek merkezinin bile tahliyesini isteyen Hürriyet’e bölgenin kıdemli esnaflarından sonra tarihi evlerin bulunduğu Akçakoca Mahalle sakinleri de tepki gösterdi. Videolu kınama mesajları arasında özellikle mahallenin en eski isimlerinin de bulunması dikkat çekti. 

 

Nurhan Çatal: “KURULU DÜZEN NEDEN BOZULUYOR?”


“Ben 45 senedir buradayım. Tarih Koridoru olunca buralar çok güzelleşti. Dernek yönetiminin bunda çok büyük emeği var. Burada aile gibi olduk. Böyle olmasını ben çok kınıyorum. Niçin böyle oluyor? Hazır, düzenli bir şey kurulmuşken yolunda giden şey niçin böyle engelleniyor? Desteklenecekken niye böyle köstekleniyor? Çok ayıplıyor, çok kınıyorum bu durumu”.

 

Türkan Turgay: “DERNEK BU MAHALLEYE RENK VE SICAKLIK KATIYOR”


“Ben üç senedir burada ikamet ediyorum. Tarih Koridoru Derneği buradan çıkarılmasına taraftar değilim. Çünkü burada ki çalışmaları çok takdir ediyorum. Mahallemize renk ve sıcaklık katıyor. Çalışmalarının devam etmesini arzu ediyorum.”

 

Necla Görgün: “KÖSTEK DEĞİL, DESTEK OLUNSUN”


“Ben mahallenin en yaşlılarından biri olarak tabii ki devam etmesini istiyorum. Kapanmasın, bu evlerde bir istihdam yaratıldı. Bu insanlara köstek yerine desteklensin. Bu insanlar daha dün Koronavirüs nedeniyle bizlere kolonya, çorba dağıttı. İnsanlar faydalanmaya devam etsin. Kapanmasını istemiyoruz. Hepsi açık kalsın. Gelen giden olsun. Mahalleye renk, neşe gelsin.”

 

Sami Şimşek: “HEP GÜZELLİK GETİRDİLER”


“Ben depremden sonra Akçakoca Mahallesi’ne taşındım ve 20 senedir burada ikamet ediyorum. Mahalle olarak derneğin burada kalmasını istiyoruz. Çünkü mahalleli olarak çok güzel hizmetlerini gördüm. Bu evlerin çevresinin güzelleşmesinde bu derneğin çabaları var. Çimenler, çiçekler, saksılar getirildi. Her yönüyle ben güzellliğini gördüm. Buranın kapanmamasını istiyorum. Her sene bir değişiklik yapılıyor Allah’a şükür. Güzellikler yapıldı, ben gelip bunları görüyorum. Bir mahalle sakini olarak kalmasını istiyorum.”

 

Hüseyin Arı: “YETKİLİLERDEN DUYARLI OLMASINI BEKLİYORUZ”


“İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin buradan çıkarılmasına bir vatandaş olarak karşıyım. Çünkü bu derneğin çalışmaları sayesinde mahallemizin değeri artmıştır. Bu dernek sayesinde insanlar iş bulmuştur. Şimdi ne oldu ki, bu insanlar sokağa atılıyor. Biz aile gibiyiz. Yetkililerden duyarlı olmalarını istiyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmit’te, Tahliye, Kararı, Mahalleliyi, de, Ayağa, Kaldırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı