reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
11 Haziran 2019 - Salı 16:52
 
İzmit Meclisinde Üyeler Birbirine Girdi
İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında mecliste Türk bayrağı tartışması yaşandı. Meclis Sonunda AK Parti ve CHP gurubu birbirine girdi
SİYASET Haberi
İzmit Meclisinde Üyeler Birbirine Girdi

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı Belsa Plaza’da bulunan meclis salonunda gerçekleştirildi.Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 9 gündem maddesi üzerinde görüşme sağlandı. Mecliste gündemler oy birliği ile geçerken AK Partililerin önergelerinin okunmaması ve gündem dışı konuşmalara izin verilmemesi nedeniyle tartışma yaşandı. AK Partili meclis üyelerinin salonu terk etmesinin ardından meclisi izlemeye gelen vatandaşlar da kavgaya katıldı. 

 

Mecliste AK Parti Belediye Meclis üyelerinin verdiği önergeler okunmadan Başkan Hürriyet tarafından yazılı olarak cevap verileceği belirtildi. AK Partili meclis üyeleri önergelerin okunmasını istedi ancak Hürriyet, önergeleri okutmadan yazılı olarak cevap vereceğini söyledi. Ardından gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından tek tek verilen önergelerin okunacağını belirtti.

 

Tarihi Kentler Birliği Meclisine ile ilgili AK Parti tarafından meclis üyesi olarak Şener İnce, CHP’liler tarafından ise Arsal Arısal önerildi. Oy çokluğu ile Tarihi Kentler Meclisine Şener İnce seçildi. Meclis’te temizlik ihalesi ile ilgili AK Parti ve CHP’li meclis üyelerinin oy birliği ile geldi. İhale ile ilgili bilgi veren Hürriyet, “İhalelerimizde hiç olmadığı kadar şeffaf olunacaktır. İhaleler herkese açık olacak. Belediyenin yararına olan şeyler yapacağız. İhale 3 yıllığına olacak ve daha uygun olacaktır” dedi. 

 

AK Partili meclis üyelerin 19 Mayıs 100’üncü yılı kutlamalarında sanatçı ile ilgili yapılan reklamlarda neden Mustafa Kemal Atatürk’ün olmadığı ile ilgili bilgi veren Hürriyet, Atatürk ile ilgili ayrı reklama çıkıldığını belirtti. MHP’li meclis üyelerinin Türk Bayrağında rahatsız mı olunduğu ile ilgili çıkışına ise Hürriyet, “Bu ülkede Türk Bayrağını taşımak yasaktı. Bunları hatırlatmak isterim. Biz bayrağımıza verdiğimiz önemini çok iyi biliyoruz” dedi.

 

Çöp konteynırlarının ilaçlanması ile ilgili soru önergesine ise Hürriyet, “Çevre il müdürlüğü ile ilgili tüm ilçelerde ilaçlama ile ilgili sıkıntı yaşıyoruz” dedi. Belediye araçlarının İstanbul bölgesinde görevlendirdiği hakkında cevap veren Hürriyet, “Böyle bir görevlendirmemiz yok” dedi. Cedit Mahallesinde yapılan kentsel dönüşüm ile ilgili bilgi isteyen AK Partili meclis üyelerine cevap veren Hürriyet, “Büyükşehir ile bir toplantı yapacağız” dedi. Özlem Şentürk ile ilgili yasal işlem yapılıp yapılmadığı ile ilgili soru önergesine ise Hürriyet, belediye ile ilişiğinin kesildiğini söyledi. 

 

Ak Parti Grup Başkanvekili Soydabaş, “Biz burada konuşmayacaksak gelmeyelim. Meclisten daha önemli gündeniz olamaz” diyerek tepki verdi. Hürriyet ise “Gündem dışı konuşup konuşmamak benim yetkimde. Ben gerekli tüm bilgiyi kendim verdim” dedi. AK Partili meclis üyeleri ile Hürriyet arasında başlayan tartışma AK Partililerin salonu terk etmeye kalkması ile alevlendi. CHP’li meclis üyelerinin de tartışmaya katılınca olay büyüdü. 

 

Meclis üyeleri dışında konuklarda tartışmaya dahil olunca tartışma büyüdü ve adeta kavgaya döndü. AK Partili meclis üyeleri salonu terk ederken, konuklar bölümünde bulunan ilçe başkanı Ali Güney yaşanan tartışmada ayırmaya çalıştı. Ancak tartışmanın içinde kaldı. Meclis üyeleri ve CHP’lilerin tartışması belediye binasında büyük gerginliğe neden oldu. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmit, Meclisinde, Üyeler, Birbirine, Girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı