reklam
reklam
reklam
Haber
25 Temmuz 2019 - Perşembe 13:53
 
İzmit, Avrupa'nın En Büyük 7. Kargo Limanı
Türkiye'nin ve Kocaeli'nin önemli liman şehirlerinden biri olan İzmit, 72 milyon ton elleçlemeyle Marsilya’nın ardından Avrupa’nın en büyük yedinci kargo limanı konumunda.
GÜNDEM Haberi
İzmit, Avrupa'nın En Büyük 7. Kargo Limanı

Marmara Denizi’nin doğusunda yer alan İzmit Körfezi, çevresine yayılan sanayi kuruluşlarında üretilen malların dünya pazarlarına açılmasında önemli bir işlev görüyor. Ev sahipliği yaptığı limanlarda yılda ortalama 10 bin gemiyi ağırlayan İzmit, Antik çağlardan beri dünya ticaretine yön veren başlıca kentlerden biri olma konumunu günümüzde de koruyor. İzmit liman bölgesi, elleçlenen yüklerinin brüt ağırlığı bakımından Avrupa’nın en büyük liman noktaları arasında yer alıyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan 2017 verilerine göre, Kuzey Denizi kıyısındaki Rotterdam, Anvers ve Hamburg elleçlenen malların brüt ağırlığı bakımından, Avrupa’nın ilk üç limanı oldu.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK 20 LİMANI ARASINDA

Avrupa’nın en büyük 20 limanı arasında Türkiye’yi İzmit, Botaş, İskenderun ve Aliağa temsil ediyor. İrili ufaklı 35 liman tesisini barındıran İzmit, 72 milyon ton elleçlemeyle Marsilya’nın ardından Avrupa’nın en büyük yedinci kargo limanı konumunda. Listede, Botaş sekizinci, İskenderun on birinci, Aliağa da on üçüncü sırada bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmit,, Avrupa'nın, En, Büyük, 7., Kargo, Limanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı