reklam
Haber
19 Aralık 2018 - Çarşamba 14:26
 
İttifakı İçime Sindiremiyor Olabilirim
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ittifakı canlı yayında değerlendirdi. “Bazı şeyleri içime sindiremiyor olabilirim” dese de “İttifak şemsiyesi daha da genişlemeli” mesajını eksik etmedi. Sürece ilişkin karşı blok üzerinden karşılaştırmaları kadar kendi partililerine de söyleyecekleri vardı... Adaylık değerlendirmelerinde ise ilk sırada haliyle CHP’nin İzmit Belediyesi Adayı Fatma Kaplan Hürriyet vardı.
SİYASET Haberi
İttifakı İçime Sindiremiyor Olabilirim

CHP ile İyi Parti yerel seçimler için anlaştı. Çeşitli illerde ittifak yapılacak. Bu illerin arasında Kocaeli de var. Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi için CHP aday çıkarmayacak. İyi Partili bir aday burada desteklenecek. Peki partilerin içinde, bu el sıkışmanın yankıları neler? Havada neler uçuşuyor, kimler konuşuluyor? CHP Kocaeli, nasıl bir seçim temposu yürütüyor?  CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kocaeli TV’de Günün Manşeti programına katıldı. Süreci, Genel Yayın Yönetmeni Kadriye Karademir’in sorularıyla değerlendirdi. “Bana sorarsanız ben de bazı şeyleri içime sindiremiyor olabilirim” dese de “İttifak şemsiyesi daha da genişlemeli” mesajını da eksik etmedi. Sürece ilişkin karşı blok üzerinden  karşılaştırmaları kadar, kendi partililerine de söyleyecekleri vardı.

 

BAZI ŞEYLERİ İÇİME SİNDİREMİYOR OLABİLİRİM

 

Konuk, CHP il başkanı Cengiz Sarıbay olunca konunun açıldığı yer geçen haftanın manşetinden bu haftaya taşınan yankıları süren ittifak meselesi oldu. Sarıbay, konuyla ilgili Kocaeli üzerinden yapılan eleştirilere “Bana sorarsanız ben de içime bazı şeyleri sindiremiyor olabilirim ama ben bir il başkanıyım. Benim bir üst kurulum var. Parti meclisim var, merkez yürütme kurulum var, genel başkanım var. Onların vereceği karara saygı duymam lazım. Ancak kendi görüşümü de bu bağlamda da onlara bildiriyorum” diyerek toparladı. Eleştirilere kendi üzerinden topa girecek kadar hak verse de partililerine de söyleyecekleri vardı. Ortadaki  “Büyükşehir’i niye verdik?” sorusunu cevaplarken “Hayatta hiçbir şey bedava değildir. Farenin kapanına fareyi yakalamak için konuşan peynir bedavadır.” diyerek yanıt verdi. Sarıbay, bu açıklamalarını, yerel seçimlerin en kritik noktalarında aday çıkaran partinin kendileri olduğunu hatırlatarak sürdürdü. İl başkanı konuyu “Siz, İyi Parti’nin desteğini alacağım diyorsunuz, İstanbul’u alacağım diye iddia ortaya koyuyorsunuz, iş birliği istiyorsunuz. Öyleyse karşınızdakine de birşeyler vermek zorundasınız. Ben senden çok oy alıyorum.  O nedenle hiçbir şey vermeyeyim ama sen bana destek ver! Bu karşılıklı bir uzlaşmaysa bizim de karşılığında bir şeyler vermemiz lazım.” diyerek açıkladı.

 

AYRIM YAPARSAM PARTİME İHANET EDERİM

 

CHP Genel Merkezi'nin aldığı bu karar, bir kısım partililer tarafından tepki görürken Kılıçdaroğlu muhalifleri alınan kararın altında Muharrem İnce detayının olduğunu iddia ediyor. CHP'de uzun süre gündemi meşgul eden kurultay sürecinde Muharrem İnce'nin yanında yer alan ve değişim için en fazla imza veren partililerin bulunduğu iller mi İYİ Parti'ye bırakıldı? Bu iddiaları, Kocaeli’yi de kapsayan son kararın esasta ne dediğini, yine il başkanı Cengiz Sarıbay yanıtladı.  Başkan “Bizim artık bunları aşmamız lazım. O dönem geride kaldı. İmza veren ilçe başkanlarımız vardı, bugün benim tarafımdan aday yapıldı. İmza verenle vermeyen arasında bir ayrım yapmamız söz konusu değil. Nasıl ki bir baba evlatları arasında ayrım yapmazsa benim de bir ayrım içine girmem düşünülemez. Ben yaparsam partime ihanet olur. En iyi, en doğru, partiye en çok oy getirecek arkadaşın belirlenmesi için özen gösteriyorum” diyerek ittifak sürecinin bu konu üzerinden şekillenmediğini ifade etti.

 

HÜRRİYET İÇİN BÜYÜKŞEHİR DÜŞÜNÜLÜYORDU

 

CHP, İYİ Parti ile ittifak yaparak, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını İYİ Parti’ye bırakınca gözler, İzmit adayına çevrilmişti. Önce MYK’dan sızdı, Salı akşamı Parti Meclisinde kesinleşti. İl başkanı Sarıbay, ittifak olmasaydı Büyükşehir adayları Hürriyet mi olacaktı, önce bunu yanıtladı. Sarıbay “Fatma Hanım, nereye aday olsa karşılığı olan, çarşıya çıktığı zaman tanınan bilinen, iki dönemdir de parlamentoda sınıfı geçen bir parlamenterimiz. Aktif, çalışkan, güler yüzlü ve insanlara dokunuyor. Tabii bunun karşılığı olacak. Bazı arkadaşlarımız Büyükşehir olsun diyorlardı. Ben Fatma Hanım’a hiçbir şey söyleyemedim ama Fatma Hanım’ın Kocaeli’de de İzmit’te de bir karşılığı var.” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR’DE KEŞKE BİZİM ADAYIMIZ OLSAYDI

 

Yerel seçimler için ittifak sisteminin genel seçimlere göre daha zor işleyeceği öngörülüyor, Yereldeki farklı dinamikleri bir başka partinin adayı için birleştirmenin riskleri hala tartışılıyor. CHP il başkanı bu kararın süreci nasıl etkileyeceğini değerlendirirken  “Keşke Büyükşehir’de bizim adayımız olsaydı.” demekten geri durmadı ama ekleyeceği başka noktalar da vardı. Sarıbay “İyi Parti’nin içinde bizden giden oylar var. İyi Parti’nin içinde hem MHP’den milliyetçilikten oylar var. Ama onun dışında Anavatan Partisi’nden, Doğru Yol Partisi’nden, Demokratik Sol Parti’den parlamenter sistemi, demokrasiyi, özgürlükleri savunan,  Atatürk ilke ve inkılaplarını savunan insanlar var.  Bizim bunlarla ittifak kurmamız çok kolay ve doğru. Bizim bunları kazanmamız lazım. Sen başka partidensin, bizim seninle işimiz yok deme lüksümüz yok. Daha önce de birlikte hareket ettik. Yine bunlarla hareket etmemiz lazım.” dedi. Başkan ayrıca  destek vermek isteyen herkesin desteğini alacaklarını da  ifade etti. “Herkese açılım sağlamamız lazım.” mesajı verdi. “Herkesin desteğine ihtiyacımız var ve bu desteği alacağız.” diyen başkanın “Yaşımız cumhuriyetle eşit, İYİ Parti’den de çok daha fazla oyumuz var” diyerek  CHP’ye 11, İYİ Parti’ye 10 il dağılımını adil bulmayanlara da diyecekleri vardı. “Verdiğimiz 10 ili, İstanbul’a değişmem.” diyen başkan “İstanbul demek, devlet demek. O nedenle bu 10 ili verdik, neden 11 ili aldık mukayesesi doğru değil.” açıklamasında bulundu.

 

MHP BİZİ ADAM YERİNE KOYMUYORSUNUZ DİYOR MU?

 

Tepki duyan arkadaşlarına, partililerine, vatandaşlara saygı duyduğunu ve bu tepkileri haklı da bulduğunu ifade eden başkan, samimi açıklamalarına “Belki ben bu makamda olmasam ben de olur mu böyle bir şey? diyebilirdim. Ama bu makamda olduğum sürece böyle bir şansım yok.” ifadeleriyle devam etti. Peki  CHP Büyükşehir adayı çıkarmadığını, Kocaeli’de kendi seçmenine nasıl izah edecek? Başkan, vatandaşa bunun bir karşılıklı uzlaşma, bir anlayış içinde demokrasiyi, Atatürk’ün ilkelerini, parlamenter sistemi savunmak olduğunu anlatacaklarını kaydetti. Söz yine dönüp dolaşıp kendi partisinden yükselen seslere geldiğinde de bu kez başkanın da soruları vardı. “Bir tek MHP’liden biz hiç adam yerine koyulmuyoruz,  aday çıkartmıyoruz diye bir eleştiri duydunuz mu? Kayıtsız şartsız destekleyeceğiz diyorlar. AKP bugün Mersin’i, Adana’yı, Kars gibi başka illeri de MHP’ye bırakıyor. Bir tek AKP’li sen Adana’yı nasıl verirsin demiyor. Yüzde 40-50 oyu olan bir partiden böyle çatlak sesler duymuyorsunuz ama bizim parti çok sesli olduğu için, eleştirel yönü ağır basan bir parti olduğu böyle sesler var.” dedi.

 

KOCAELİ’DEKİ İTTİFAKA HDP DESTEK VERECEK Mİ?

 

Bu blokta yürütülen müzakerelerin bir diğer cephesinde ise HDP bulunuyor. Başkan Sarıbay, HDP ile resmi bir görüşmelerinin olmadığını söyledi. Açıklamalarının devamında “Biz, ülkeyi seven, milliyetçi, vatansever, demokratik kazanımları korumak isteyen, parlamenter sistemi savunan , Atatürk ilke ve inkılaplarını sağlamak isteyen bir grup olarak, bu ittifaka destek verecek herkesin desteğini alacağız. Bu insanların hiçbirini dışlamayacağız. Bu insanların hiçbirine sizin burada yeriniz yok demeyeceğiz.” dedi. Öte yandan HDP dışındaki diğer siyasi partilerle de işbirliği yapmak istediklerini kaydetti. 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İttifakı, İçime, Sindiremiyor, Olabilirim,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı