ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
21 Ocak 2020 - Salı 10:43
 
İSU Altyapıyı Korumak İçin Çalışıyor
Kocaeli’nin yaşam kalitesi için hizmetlerini gece gündüz sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 5 bin 785 kilometre uzunluğunda kanalizasyon hattı ile 646 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor. Atık su hatları ve arıtma tesisleri ile Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran İSU, yaptığı yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve ıslah ettiği dereler ile su baskınlarının önüne geçiyor.
GÜNDEM Haberi
İSU Altyapıyı Korumak İçin Çalışıyor

ALTYAPIYI KORUMAK BİZİM ELİMİZDE

Kocaeli’nin yaşam kalitesi için hizmetlerini gece gündüz sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 5 bin 785 kilometre uzunluğunda kanalizasyon hattı ile 646 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor. Atık su hatları ve arıtma tesisleri ile Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran İSU, yaptığı yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve ıslah ettiği dereler ile su baskınlarının önüne geçiyor. Ancak, kanalizasyon sistemine gelişigüzel atılan ıslak mendiller, çocuk bezleri ve plastik şişeler, atık yağ gibi malzemelerin yanı sıra binaların yağmursularının atık su sistemine bağlı olmasından dolayı atık su ve yağmursuyu hatlarının tıkanmasına, su baskınlarının yaşanmasına ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

KANALİZASYON HATLARI TIKANIYOR
Hızlı tüketimin yanı sıra hijyen ve temizliğin öneminin artması ile birlikte tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımında günden güne artmaktadır. Bu ürünlerin kullanım sonrası gelişigüzel atılması sonucu çevre kirliliğinin yanında altyapı hatlarının tıkanmasına neden olmaktadır. İSU Genel Müdürlüğü, tuvaletlere atılan ıslak mendiller, pedler, çocuk bezleri ve tuvalet kağıtları ile mutfak lavabolarına atılan kullanılmış atık yağlardan dolayı meydana gelen onlarca arızaya müdahale ediyor. Kanal temizleme araçları ile yapılan çalışmalarda, kanalizasyon hatlarından her gün özellikle ıslak mendillerin oluşturduğu lifli malzemeler çıkartılıyor.

BİNA YAĞMURSULARI ATIKSU HATTINA BAĞLI OLMAMALI
Kanalizasyon hatlarında tıkanmaların nedenlerinden birisi de bina çatılarından inen yağmursuyu borularının kanalizasyon sistemine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Kocaeli’nde bina yağmursuyu drenajının atık şu sistemine bağlı olmasından dolayı yağışlar ile çatılardan toz, çamur, kum, alüvyon gibi malzemeler atık su sistemine akmaktadır. Bunun sonucunda kanalizasyon sisteminin yükü artmakta, malzemeler nedeniyle tıkanmalar oluşmakta ve hasara sebebiyet vermektedir.  Bütün bunlardan dolayı da ileride mağduriyetlerin yaşanmaması için çatı yağmursuyu iniş borularının kanalizasyon sistemine verilmemesi gerekmektedir.

YAĞMURSUYU HATLARI TIKANIYOR
İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ile birlikte ani yağışlardan dolayı meydana gelen su baskınlarına karşı işlettiği 646 km uzunluğundaki yağmursuyu hattının 561 km uzunluğundaki kısmını yeni yaptı. Ayrıca, yağmursularının düzenli akışını sağlamak içinde derelerde 88 km uzunluğunda ıslah çalışması gerçekleştirdi.

Bütün bu koruyucu hizmetlere rağmen çevreye atılan plastik ürünler ile kumaş ve bez türü malzemeler, son dönemde etkili olan sağanak yağışlar ile birlikte taşınarak yağmursuyu ızgara ve hatların tıkanmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda su baskınları oluşmakta, ev ve işyerleri ile vatandaşların mağdur olmalarına, can ve mal kaybına da sebebiyet vermektedir.

TERFİ MERKEZLERİ ZARAR GÖRÜYOR
İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin coğrafi yapısından dolayı atık suları arıtma tesislerine aktarmak ve yağmursularını alıcı ortama vermek için il genelinde 65 adet atık su ve 13 adet yağmursuyu terfi merkezi işletiyor. Atık su ve yağmursuyu ile birlikte gelen malzemeler, terfi sistemindeki ızgara ve mazgalların tıkanmasına ve pompaların zarar görmesine neden olmakta ve maliyeti yüksek arızalara da sebebiyet vermektedir.

SIFIR ATIK PROJESİNE DESTEK
Ülkemizde “Sıfır atık” projesi sürdürülmekte ve bununla ilgili önemli başarılar elde edilmektedir. Çevrenin korunmasında önemli rolleri olan altyapı hatları ve terfi merkezlerinin düzenli ve verimli çalışabilmeleri, çevrenin kirlenmemesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kullanılan malzemeler çevreye ve tuvaletlere atılmamalı, atık yağlar lavabo ve diğer giderlere dökülmemelidir. Vatandaşlarımız tarafından bu konularda gerekli hassasiyetin ve özenin gösterilmesi, insan ve çevre sağlığı ile atık su sistemimizin verimli çalışması için oldukça önem arz etmektedir.

İSU Genel Müdürlüğü olarak, altyapıyı korumanın çevreyi ve insanı korumak olduğu düşüncesiyle çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSU, Altyapıyı, Korumak, İçin, Çalışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı