reklam
reklam
reklam
Haber
18 Ekim 2019 - Cuma 11:09
 
İşte O Anlaşma! Peki Şimdi Ne Olacak?
ABD ve Türkiye, Suriye'ye yönelik anlaşmayla ilgili 13 maddeden oluşan ortak açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
 İşte O Anlaşma! Peki Şimdi Ne Olacak?

Suriye, iç savaş sonrasında terör örgütlerinin merkezi haline geldi.

Türkiye, oluşan sınır güvenliği tehdidi nedeniyle  Barış Pınarı Harekatı ile Suriye'ye üçüncü kez girdi ve teröristleri tek tek etkisiz hale getirmeye başladı.

Operasyonun durmasını isteyen Amerika, Türkiye'ye üst düzey bir heyet göndererek Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

İkili ve heyetler arası yapılan görüşmelerin ardından, Türkiye ile Amerika'nın 13 maddeden oluşan ortak açıklaması paylaşıldı.

 

13 maddelik açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

 

1. Türkiye ve  ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

 

DEAŞ İLE MÜCADELE


5. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6. Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

 

GÜVENLİ BÖLGE SAKİNLERİNİN GÜVENLİĞİ


7. Türk tarafı, Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

 

SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ


8. Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

 

AĞIR SİLAHLARIN TOPLANMASI


9. Her iki taraf Türkiye’nin,  YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

 

GÜVENLİ BÖLGE TSK'NIN KONTROLÜNDE OLACAK


10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

 

HAREKATA 120 SAATLİK ARA


11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

 

YAPTIRIMLAR KALDIRILACAK


12. Barış Pınarı Harekatı’na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

 

13. Her iki taraf, bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , İşte, O, Anlaşma!, Peki, Şimdi, Ne, Olacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı