reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
31 Mart 2020 - Salı 18:24
 
İnfaz Düzenlemesinin Ayrıntıları Belli Oldu
İnfaz düzenlemesinin ayrıntıları AKP ve MHP heyeti tarafından açıklandı. Buna göre, 90 bin kişi cezaevlerinden çıkacak.
GÜNDEM Haberi
İnfaz Düzenlemesinin Ayrıntıları Belli Oldu

AKP Grup Başkanvekili Özkan'dan infaz düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. "Yaklaşık 90 bin kişi düzenlemeden yararlanacak. Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar ve terör suçları kapsam dışında. 


Açık cezaevlerindekiler cezalarını 2 ay konutta çekebilecek. Mevcut denetimli serbestlik uygulaması, toplumda cezasızlık algısına yol açmaktadır. Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek, herkese maktu 1 yıl uygulamak yerine, ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama yapılacaktır.  Hükümlülerin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesine ilişkin esaslar yeniden belirlenmektedir. Hükümlüler ceza infaz kurumlarında bulunduğu tüm aşamalarda, en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. 10 yılın üzerinde olan cezalarla terör ve kasten öldürme gibi önemli suçlardan mahkum olanların tahliyesine Cumhuriyet savcısının başkanlık edeceği bir kurul karar verecektir. 


Ayrıca, bu kurula cezaevi izleme kurulu üyesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri de katılacaktır. Açık ceza infaz kurumuna ayrılma koşulları yeniden belirlenmekte ve önemli suçlar bakımından infaz hakiminin onayı getirilmektedir. Hapis cezalarının hafta sonu ve geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilmektedir. 


Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılmaktadır. Çocuklar da bu usule dahil edilmektedir. Bu kapsamda konutta infazın sınırı;
 

 - Kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkekler için 1 yıl,


 - 70 yaşını bitirmiş kişiler için 2 yıl, - 75 yaşını bitirmiş kişiler için de 4 yıl olarak belirlenmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnfaz, Düzenlemesinin, Ayrıntıları, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı