reklam
reklam
reklam
Haber
11 Eylül 2019 - Çarşamba 12:23
 
İhsaniye Elma Festivali Başlıyor
13-14 Eylül tarihleri arasında 27’ncisi düzenlenecek olan İhsaniye Elma Festivali başlıyor...
GÜNDEM Haberi
İhsaniye Elma Festivali Başlıyor

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırırm Sezer, 27'ncisi düzenlenecek olan Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin basın toplantısını gerçekleştirdi.

İhsaniye’de elma bahçesinde yapılan tanıtım toplantısına Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İhsaniye Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Yusuf Ziya Zorlu, Ford İnsan Kaynakları Direktörü Ali Rıza Aksoy, GÖLAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eker, İlçe Tarım Müdürü Nebahat Hocaoğlu ve elma üreticileri katıldı.

 

Yeşil İhsaniye Elma Festivali bu yıl da Elma yarışlarının yapılacağı eğlenceli etkinliklerle vatandaşları bekliyor.

 

“TÜM VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYORUZ”

 

Programda konuşan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Gölcük’ün adının sanat, kültürle anılmasını istiyoruz. İhsaniyemiz son derece yeşil güzel bir beldemiz. İhsaniye özellikle elma ve armut yetiştiriciliğinde ünlü. Ünü çevre illerde de biliniyor. Burada Gölcük armudu yetiştiriliyoruz. Şeftali, kiraz, erik gibi çok ürün yetiştiriliyor ama en önemlisi elma ve armuttur. Elmanın tanıtımı için 1975’den beri bir çaba var. 13 Eylül’de etkinliklerimiz başlayacak. 14 Eylül akşamı da üreticilerin yarışması sonuçlanacak, ödül töreni gerçekleştirilecek. Festivalimize Ford Fabrikasının büyük desteği var. Festivalin gerçekleşmesinde emeklerinden ötürü Ford Fabrikasına çok teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı festivalimize bekliyoruz. Elma rekoltesi 5 bin ton, armut rekoltesi de 7 bin ton. Bu ciddi bir rakam” dedi. 

 

İHSANİYE ELMA FESTİVALİ'NİN TARİHÇESİ

 

Başkan Sezer, Festivalin tarihçesi hakkında da bilgi verdi:  "İhsaniyemiz, İzmit Körfezi'nde kıyısı ile maviyi; Samanlı Dağları etekleriyle yeşili bünyesinde barındırır. Özellikle sulu tarım ve meyvecilik İhsaniye'mizin önemli bir geçim kaynağıdır. Yetiştirdiği Elma. Margarin Armudu ile ün salmıştır. Bu anlamda 1975 yılında İhsaniyeli elma üreticilerinin desteği ile başlayıp 1977-1978 ve 1979 yıllarında Yeşil İhsaniye Elma Festivali devam etmiştir.

 

1980 sonrası 15 yıllık bir aradan sonra 1996 yılında Ihsaniye Belediyesi’nin girişimleri ile yeniden başlatılan festival 1997-1998 yıllarında gerçekleştikten sonra 1999 Gölcük Depremi nedeniyle iki yıl ara verilmiştir. 1999 Depremi sonrası yaraların sarılmaya başlamasıyla 2002 yılında İhsaniye Belediyesi tarafından yeniden başlatılan etkinlikler halen devam etmektedir. 120 civarında müstahsil olup bunun 80-85'i elma, armut üreticisidir. Bölgelerin meyve çeşitleri Elma. Armut, şeftali, kiraz, erik, ceviz, çavuş üzümü ve kestane olup elma ve armut özel bir yer tutmaktadır. İhsaniye'de üretimin ağırlığını oluşturan Elma rekoltesi 5 bin ton, armut 7 bin ton civarındadır. Siz tüketiciler İhsaniye Kalkınma Kooperatifi ambalajı her turlu meyve ve gıdayı çekinmeden tüketebilirsiniz. Yerel yönetimler yasası ile belediyelerin birleştirilerek yeniden yapılanmasıyla birlikte Gölcük Belediyesi bünyesinde gerçekleşen birleşmenin ardından, Gölcük Belediyesi öncülüğünde 14-15 Eylül 2019 tarihleri arasında Yeşil İhsaniye Elma Festivali'nin 27'ncisi gerçekleşecektir.

 

Yarışmalar; Golden Delicious. Starking Deliciousı Starkrimson, Grany Smith ve Gölcük Armudu dallarında yapılacaktır. Yolunuz bir gün İhsaniye’ye düşerse leziz elma ve armutlardan tatmadan ayrılmayınız" 

 

13 EYLÜL PROGRAMI

 

13.30 : Yazlık – Hisareyn- Halıdere-Ulaşlı (Elma Dağıtımı)

15.00 : Değirmendere Çınarlık Meydanı (Elma Dağıtımı)

16.00 : İzmit Yürüyüş Yolu (Elma Dağıtımı)

17.30 : Gölcük Anıtpark (Elma Dağıtımı)

 

14 EYLÜL PROGRAMI

 

09.00 / 12.00 : Üreticilerin yarışına elmalarını ve armutlarını teslim etmeleri (İhsaniye İlköğretim Okulu)

13.00 / 17.00 : Yarışma elmaları ve armutlarının teşhiri, jürinin değerlendirmesi (İhsaniye İlköğretim Okulu Bahçesi)

19.00 : Festival programı açılışı, protokol konuşmaları, Elma yarışması sonuçlarının açıklanması ve ödül töreni (İhsaniye kent meydanı)

20.00 : Özkan Hatinoğlu Konseri

22.00 Samida Konseri

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İhsaniye, Elma, Festivali, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı