reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
20 Ağustos 2019 - Salı 10:12
 
İhsaniye Barajı'nda Ekimde Su Tutulacak
Ekim ayında su tutulmasının başlayacağı İhsaniye Barajı, Karamürsel ve Gölcük’ün su ihtiyacını karşılayacak.
GÜNDEM Haberi
İhsaniye Barajı'nda Ekimde Su Tutulacak

ÜÇÜNCÜ BARAJ

İlimizdeki içme suyu baraj sayısı üçe çıkıyor. Yuvacık ve Namazgah barajlarının ardından Karamürsel İhsaniye Barajı’nda sona gelindi. Karamürsel’e 7 kilometre uzaklıktaki Suludere üzerinde inşaatına 2016 yılında başlanan İhsaniye Barajı, ekim ayında su tutmaya başlayacak.

 

2016’DA BAŞLADI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan baraj inşaatı ödeneksizlik nedeni ile uzun süre durdu. Geçtiğimiz yıl ayrılan ödenekle çalışmalara hız verilen baraj inşaatı neredeyse tamamlandı. Baraj bittikten sonra Karamürsel ve Gölcük’e yılda 25,4 milyon metreküp içme ve kullanma suyu verilecek. İhsaniye, Avcıköy, Yalakdere, Hayriye, Taşağıl, Akçat ve İnebeyli köylerine ait toplam 20 bin 240 dekar zirai arazisi de suya kavuşacak.

 

YÜKSEKLİĞİ 70 METRE

Yapımı tamamlanan ve önümüzdeki ekim ayında su tutulmaya başlanacak İhsaniye Barajı’nın toplam gövde hacmi 165 bin metreküp, temelden yüksekliği ise 70 metre. Baraj, 9 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip. Baraj inşaatında bugüne kadar 514 bin 314 metreküp kazı, 165 bin 421 metreküp beton, bin 418 ton püskürtme betonu, 5 bin 347 kilogram ankraj ve kaya bulonu, 2 bin 790 metre enjeksiyon delgisi ve 121 metreküp enjeksiyon imalatı kullanıldığı açıklandı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İhsaniye, Barajı'nda, Ekimde, Su, Tutulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı