ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
22 Ocak 2021 - Cuma 10:17
 
Hayvanseverlerden "görev kusuru" kararına tepki
Yaklaşık 1 ay önce Yahya Kaptan Mahallesi'nde 3 köpeğin ölümüyle ilgili İzmit Belediye Veterinerlik İşleri Müdürlüğü personeli hakkında belediye tarafından başlatılan soruşturma sonrası, Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan inceleme raporunda olayın kasti değil görev kusuru olduğu kamuoyu ile paylaşılmıştı. Karara KOHAYDER’den tepki geldi.
GÜNDEM Haberi
Hayvanseverlerden

Alınan bu karar Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER) yönetimi tarafından tepki ile karşılandı. İzmit Belediyesi ile hayvan hakları ve sokak hayvanlarının yaşam idamesinin sağlanabilmesi için ortak çalışma imkanlarının kalmadığını dile getiren KOHAYDER yönetiminin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “İzmit Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından 3-11 Aralık 2020 tarihleri arasında gece boyunca yok edilen onlarca ve cesedini bulabildiğimiz 3 can için, İzmit Belediyesi bünyesinde müfettiş tayin edilerek yapılan soruşturmada olayın görev kusuru olduğu sonucuna varılmış. Olay gecesi görevde olan Uğur Ö., Erkan A., Burhan K., Fuat K.’nın park ve bahçeler birimine alındığı, Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Çetinkaya’nın ve görevli diğer veterinerin yalnızca kınama cezası aldığı açıklanmıştır. Verilen bu ceza yetersizdir. Kaybolan ve ölen canların acısını hafietmemektedir.

SOKAK HAYVANLARI GÜVENDE DEĞİL

Sokağın hayvanlarını korumakla görevli ve sorumlu olan, kamu tarafından seçilen bir belediyenin çalışanı olarak küçük bir bahçe kadar alanda 3 ölü köpeğin açıklaması görev kusuru sayılmamalıdır. Aynı gece içerisinde ölen bu üç köpeğin öldürme kasti olmaksızın nasıl öldüklerini anlamakta güçlük çekiyoruz. Kamu tarafından seçilmiş yetkililer ile yaptığımız görüşmede canların ölümünün normalleştirilmeye çalışılması, olayın siyasi ve şahsi boyutta düşünülmesi bizi daha da yaralamıştır. Kaldı ki soruşturma sonucu da bizi şaşırtmamıştır. Bizler için hayal kırıklığı ile sonuçlanan bu soruşturmadan yıllarımızı geçirmekte olduğumuz mahallemizin ve İzmit ilçe genelindeki sokak hayvanlarının güvende olduğunu hissedemiyoruz. Yaşanılan bu kıyımın gerçek sorumlusu gerekli cezayı almadığı ve sokağın hayvanları ile ilgili birimde görev yapmaya devam ettiği sürece, belediye ile gönül rahatlığıyla ortak çalışmamız mümkün değildir. Adli süreci avukatlarımız takip edecektir. Umarız sokağın sessiz kullarının haklarını gözeten ve onları kollayan bir karar çıkar.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvanseverlerden, "görev, kusuru", kararına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı