ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 16:40
 
Hayallerini pandomim ile ifade ettiler
İlimiz öğretmenlerinden İzmit /Bayraktar İlkokulu 2 –A sınıf öğretmeni Nazlı LUTEPE ile Gebze Mehmet Alp Tiryakioğlu 4/A sınf öğretmeni Şule KILIÇKAYA’nın proje kuruculuğunu paylaştığı eTwinning Hayallerimin Gücü Adına-For the Power of My Dreams projesi büyük ilgi gördü.
EĞİTİM Haberi
Hayallerini pandomim ile ifade ettiler

Yıl boyu pandemiye ve uzaktan eğitime rağmen projelerinde engel tanımadılar. Sınırlar ötesinden Portekiz ve Polonyadan’da proje paydaşları ile birlikte toplam 14 öğretmen ile projelerinde harika işler çıkardılar. Pandomim sanatının Türkiye’deki öncüsü Vecihi OFLUOĞLU‘nun da proje kapanış toplantısına katılması ve sanatın çocuklarının hocasıyla buluşması onları çok heyecanlandırdı.

Müthiş özverisiyle ve mütevazi kişiliğiyle keyifli bir söyleşi gerçekleştiren çocuklar Vecihi OFLUĞLU’na yönelik çeşitli sorular sordular .Sahne sanatının önemi, pandomim sanatı hakkında uzman kişilerden edindikleri değerli bilgi ve deneyimleri paylaştılar. Ve sözlükteki anlamıyla pandomim tiyatrocuların deyimiyle pantomim yani sözsüz tiyatro. Türkiye'deki öncülerinden Vecihi OFLUOĞLU 55 yıl önce başladığı sanat kariyerine mimikleri ve beden hareketleriyle hem pantomimi sevdirdi hem de bu sanat dalına gönül veren çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Şimdi de ilimizdeki öğrencilere güzel bir buluşma ile planlama sözünü verdi. Proje kapanış toplantısına 150’ye yakın öğrenci ve öğretmen katıldı. Projenin değerli konukları arasında olan, Kocaeli eTwinning İl koordinatörü Sinan SARI da projedeki öğretmenlere olan desteğinden ve onlara olan güveninden bahsetti. Proje kurucusu Şule KILIÇKAYA ve Nazlı ULUTEPE projelerini şöyle ifade ettiler: "Proje uluslararası bir proje olup Türkiye ,Portekiz ve Polonya ortaklığında toplam 14 öğretmen ile 7-11 yaş aralığındaki öğrencilerle yürütülmektedir. Hayal Gücünden İlham alan sahne sanatlarını icra etmek üzerine kurulu olan projede Öğrencilerin kendi iç dünyalarındaki duygu ve düşüncelerini etkili bir şekilde ifade edip oyun, müzik ve hikaye temelli etkinliklerle kendilerini beden dilinde tüm yönleriyle Pantomim ile ifade ederek beden perküsyonu ile hareketlerden ortaya çıkan kazanım odaklı ses ve davranış kompozisyonu oluşturarak öğrenme gerçekleştirdi. Öğretmenler ve öğrenciler belirlenen ders kazanımı üzerinden hikaye yazarak ve seslendirerek duyuşsal sosyal öğrenme ile uzaktan paylaşımcı öğrenme sağlanmasına katkı sundu.Proje ile öğrencilerin Öğrenme,yenilenme,bilgi-teknoloji gibi beceri ve öğrenme eğilimlerini içine alan 21. yüzyıl becerilerini erken yaşta kazanmaları amaçlandı." dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayallerini, pandomim, ile, ifade, ettiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı