reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
03 Aralık 2018 - Pazartesi 17:34
 
Hamza Artık Hayata Kendi Elleriyle Tutunuyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 17-35 yaş aralığındaki hafif ve orta düzeydeki engelli öğrencilere eğitim veren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, bir hayata daha değer katmayı başardı.
YAŞAM Haberi
Hamza Artık Hayata Kendi Elleriyle Tutunuyor

Merkezdeki meslek edindirme kurslarından Aşçı Yardımcılığını başarı ile tamamlayan 21 yaşındaki Hamza Baba, burada aldığı sertifika ile İzmit İmam Hatip Lisesi öğrenci pansiyonunda kadrolu olarak çalışmaya başladı. Hamza daha önce evinde sosyalleşme problemleri yaşarken, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile hayata daha sıkı tutunmayı başardı.

Büyükşehir Belediyesi engellilerin topluma katılmaları ve daha iyi bir hayat yaşamaları için onların yanında olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilen Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi de önemli görev yapıyor. Merkezde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüğü iş birliğiyle Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde öğrencilerin meslek edinme ve istihdam sağlaması amacıyla "Aşçı Yardımcılığı", "Çilek Yetiştiriciliği", "Aşçı Çırağı" ve "Temel İç Mekân Bitkileri Yetiştiriciliği" alanlarında meslek kursları veriliyor.

 

450 SAATLİK AŞÇI YARDIMCILIĞI KURSUNU BAŞARIYLA TAMAMLADI


Merkezde verilen mesleki eğitimlerle zihinsel engelli öğrenciler, toplumsal hayata katılımları ve kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanıyor. Bu öğrencilerden birisi de 21 yaşındaki Hamza Baba. Ailesi tarafından küçük yaşlarda hafif zihinsel engelli olduğu anlaşılan Hamza Baba, yine ailesinin desteğiyle Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi “Aşçı Yardımcılığı” kursuna devam etti. Merkezdeki diğer etkinliklerin yanı sıra 450 saatlik kurs çalışmalarına devam eden Hamza, kursunu başarıyla bitirip sertifikasını almaya hak kazandı.

 

“BİRÇOK YİYECEK TARİFİNİ YAPTIK”

 

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ne ailesinin ve özellikle okul öncesi öğretmeni olan ablasının sayesinde başladığını belirten Hamza “Kursa ilk geldiğim günlerde kek, kurabiye ve birçok çeşitte yemek yaptık. Buraya Kocaeli Aşçılar Federasyonundan aşçılar geldi. Bir etkinlikte bıçaklarla karpuz ve meyve oymacılığı yaparak süslemeler yaptık. Kurs dönemi boyunca ben internetten bulduğum tarifleri buraya getirdim. Burada hocalarımızla birlikte bunları yaptık. Arkadaşlarımla birlikte revani, ağlayan pasta, hamurlu pasta, poğaça, gül poğaça ve börek gibi birçok yiyecek tarifini yaptık” şeklinde konuştu.

 

“HAMZA’NIN EL BECERİSİ VAR”

 

Hamza ile birlikte İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhanesinde çalışan Nagüle Günaydın “Hamza burada her şeyi yapabiliyor. El becerisi var, söylediğimiz tüm işleri yapabiliyor. İşine sadık, işe saatinde geliyor ve saatinde çıkış yapıyor. İşten çıkacağı zaman izin alıyor ve gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hamza, Artık, Hayata, Kendi, Elleriyle, Tutunuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı