ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
11 Mayıs 2021 - Salı 09:13
 
Halkevi binası için restorasyon kararı çıktı
Kentimizin sembollerinden olan İzmit Halkevi binası için güçlendirme yapılmadan restorasyon yapılabilmesi yönünde karar çıktı.
GÜNDEM Haberi
Halkevi binası için restorasyon kararı çıktı

1938 yılında inşaatı başlayan Mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlanan  İzmit Halkevi binası, 19 Şubat 1941 tarihinde hizmete girdi. O tarihten bu yana binlerce kişiye mesleki ve sanatsal eğitimlerin verildiği İzmit Tepecik Mahallesi’nde bulunan, mülkiyeti Hazineye ait ve Milli Eğitim  Müdürlüğü'ne tahsisli olan İzmit Halkevi binasının zaman içerisinde bariz bir şekilde yıpranması nedeniyle binanın günümüzün şartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla başlatılan ancak çeşitli nedenlerden dolayı devam edemeyen çalışmalar, Vali Seddar Yavuz’un 26 Kasım 2020 günü yaptığı ziyaret sonrasında verdiği talimatlarla hızlı bir şekilde yeniden başlatıldı.

Vali Yavuz'un talimatları doğrultusunda zaman kaybedilmeksizin bina boşaltılarak Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na teslim edildi. Sonrasında Gebze Teknik Üniversitesi ile binada gelişen son durumların incelenmesi ve mevcut projelerin yeniden gözden geçirilmesi konusunda 8 Ocak 2021 tarihinde sözleşme imzalandı. Gebze Teknik Üniversitesi binanın deprem performansının incelenmesi, güçlendirmeye yönelik öneriler ve teknik değerlendirmelerin yapılması amacıyla binayı yapısal ve geoteknik olarak değerlendirme çalışmalarına başladı.
Gebze Teknik Üniversitesi; Halkevi binasını yapısal ve geoteknik olarak değerlendirdiği, binanın gelecek kuşaklara güvenle devredilmesini sağlayacak, bunu yaparken de binaya en az müdahale ve yapının tarihi belge ve estetik değerinin korunmasını ana amaç olarak belirlediği çalışmalarını 8 Mayıs 2021 tarihinde tamamlayarak hazırladığı raporu Kocaeli Valiliği'ne teslim etti.
Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Akbaş ve çalışmayı yapan üniversitenin öğretim üyeleri 10 Mayıs 2021 günü Vali Seddar Yavuz’a sunum yaparak çalışmalar ve düzenlenen rapor hakkında bilgilendirme yaptı.
İzmit Halkevi binasının mevcut haliyle çok kapsamlı güçlendirmeye ihtiyaç duyulmadan restore edilebileceği anlaşılan bilgilendirmelerin sonunda Vali Seddar Yavuz, Gebze Teknik Üniversitesi’nin çalışmasında ulaştığı sonuçlara ve düzenlenen rapora göre mevcut güçlendirme ve restorasyon projesinin revizyonunun tamamlanarak restorasyon işine başlanması ve Halkevi binasının bir an önce Kocaelili vatandaşların kullanımına açılması talimatını verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halkevi, binası, için, restorasyon, kararı, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı