reklam
reklam
Haber
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 14:25
 
Gözlerimiz Ne Kadar Sağlıklı?
Yaşama Dair programının bugünkü konuğu Çağın Göz Hastanesi'nden Op. Dr. Erkan Tırak oldu.
GÜNDEM Haberi
Gözlerimiz Ne Kadar Sağlıklı?

Kocaeli TV'nin sevilen sağlık programı Yaşama Dair'e konuk olan Çağın Göz Hastanesi'nden Op. Dr. Erkan Tırak katarak cerrahisi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.


Hakan Katırcı'nın sunumuyla gerçekleşen programda ilk olarak katarak ve göz içi mercek çeşitleri konuşuldu.


Op. Dr. Erkan Tırak yaptığı açıklamalarda Katarak nedir ve  tedavisi hakkında şunları söyledi:


''Göz merceği gözbebeğinin arkasında yer alır ve gözün arka bölümünün iç yüzünü kaplayan ve ışığa duyarlı olan retina üzerinde görüntü oluşumunu sağlar. Halk dilinde perde veya aksu da denilen katarakt,  göz merceğinin saydamlığının bozulması, bulanıklaşmasıdır. Yaş ilerlemeye başladıkça oluşumu kaçınılmazdır.


Yeni doğan çocuklarda katarak olup olmadığını anlamak biraz daha zor olabiliyor gebelik sonrası mutlaka çocuklarımızı bir göz doktoruna muayene ettirmekte fayda var. 


KATARAK NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Kataraktın, ilaçla veya gözlükle tedavisi yoktur. Kataraktın ilerlemesini durdurmak için etkili bir yöntem mevcut değildir ve tek tedavisi katarakt ameliyatıdır. Bu nedenle hayatınızı görme anlamında olumusuz etkiliyorsa bunun için cerrahi işlem gerekir ancak en önemlisi iyi bir muayeneden geçmektir. Erken muayene bu süreçte çok büyük önem taşıyor. 

 

KATARAK BELİRTİLERİ NELERDİR?


-Ağrı olmaksızın bulanık, bulutlu görme


-Gece veya loş ortamlarda daha zor görme


-Işığa hassasiyet gelişmesi ve ışık saçılmaları


-Renklerin daha soluk ve sarımsı görülmesi


-Parlak ışıkta okuma ihtiyacının ortaya çıkması


-Sık sık gözlük derecelerinin değişmesi


-ek gözde çift görme

 


Katarakt genellikle yaşa bağlı oluşur. Yaş ilerledikçe lensimiz esnekliğini kaybeder, kalınlaşır. Ancak hastaların  '5’inde nedenler farklıdır:
Katarakt yeni doğan bebeklerde, çeşitli metabolizma hastalıklarıyla beraber görülebilir. (Konjenital-Doğumsal Katarakt)

Göze veya başa alınan ani darbeler sonucu oluşabilir. (Travmatik Katarakt)

Diyabet (şeker) hastalarında oluşabilir.

Göz içi iltihapları sonrasında oluşabilir. (Glokom, Üveit)

Uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı sonrasında oluşabilir.

Aşırı X ışını ya da güneş ışığına (ultraviyole) maruz kalınması

Sigara kullanımı

Genetik faktörler

C vitamini eksikliği

Şişmanlık

Hipertansiyon

Önceden geçirilmiş göz içi operasyonları: Glokom (Göz Tansiyonu), Retina operasyonları sonrası gibi durumlarda daha erken yaşlarda görülmektedir.

 

Göze Takılan Mercekler (Akıllı Lens)


Katarakt ameliyatı sırasında göz içine mercek takılmaktadır. Bunlara Göz İçi Lens (Akıllı Lens) denir (GİL). Göz içi lensler henüz geliştirilmemişken lazerle katarakt ameliyatı olan hastalar çok kalın gözlük camları veya özel kontakt lensler takarak görebiliyordu. Günümüzde artık göz içi lens olmadan ameliyat yapılmamaktadır.


Göze takılan göz içi mercekler ömür boyu gözde kalır. Bunlar halk arasında ömürlük akıllı lens olarak bilinir. Bu yüzden göz içi merceklerin gözle uyumluluğu üst düzeyde olmalıdır. Mercekler, ameliyat sırasında yerinde bırakılan lensin arka kapsülünün opaklaşmasını engelleme özelliğinde olmalıdır.
Bu mercekler de gözün doğal merceği gibi göze gelen ışığı retina üzerine odaklar.


Size hangi merceğin uygun olduğu muayene sonrası ameliyatınız planlanırken doktorunuz karar verecek ve sizinle tartışılacaktır.
Akıllı Lens:

 

Monofokal Tek odaklı Lens:

20 yıldır en yaygın kullanılmış lenslerdir. Uzak görmenin gözlüksüz olmasını sağlarlar ancak ameliyat sonrası bu hastaların 2,5-3,00 derece okuma gözlüğü kullanması gerekir. Bazen her iki göze lens takılacaksa Monovizyon dediğimiz bir ayarlama ile bir göz uzak, bir göz yakını daha iyi görecek şekilde lens numarası ayarlanır. Bilgisayar veya dijital cihazları sıklıkla kullanan hastalar  monovizyonu tercih ederler. Ancak uzun süre ve özellikle gece araç kullananlara, pilotlara  monovizyon önerilmez.
 

Multifokal Çok odaklı Göz İçi Lens:


-Bu lensler hem uzak hem yakın görmenin ameliyat sonrası iyi olması amacıyla geliştirilmiştir. Hastanemizde katarakt ameliyatı sonra çokodaklı lenslerin takılma oranı 90 dir.
-Bu lenslere beynin alışması ve görmenin iyi olması için 6-12 hafta  beklemek gerekir.
-Bir gözde monofokal lens varsa bile ikinci göze multifokal lens takılabilir.
-Bu merceklerde başarı kişinin gözbebeği büyüklüğü veya gözün yapısına göre farklılık gösterebilir.
-Yan etkileri olarak orta mesafenin bulanık olması, ışıkların etrafında gece halkalar görme, görmenin loş ortamlarda azalması sayılabilir. Bu yan etkiler başta görülse bile birçok hasta bir süre sonra bunlara adapte olur ve şikayetler kaybolur.

 

Torik Lens:


Astigmatı 2-3 dereceden yüksek olan gözler için geliştirilmiş astigmatlı monofokal veya multifokal göziçi lensleridir. Astigmatın bir kısmı katarakt ameliyatı sırasında yapılan kesinin yeri ve şekline göre kaybolur. 
 

Trifokal 3 odaklı Lens: 


Yakın ve uzak odaklı olan multifokal lenslerin kullanımı arttıktan sonra hastaların mesleğine göre, günlük yaşamda az kullanılan bir mesafe olmasına rağmen 40-80 cm arasında kalan görme mesafesi de önem kazanmaya başladı. Özellikle kol boyu uzun hastalarda okurken veya bilgisayar kullanımında 60 cm. uzaklıkta biraz sorun yaşanıyordu. Trifokal merceklerde bu sorun da ortadan kalkmış oldu. Bu teknoloji sayesinde, bilgisayar kullanım mesafesi, televizyon izleme mesafesi, mutfak tezgahına erişim mesafesi gibi  görme kalitesinin önemli olduğu mesafelerde, 3 odaklı merceklerle daha rahat görüş sağlanmış oldu.

 

Katarakt ameliyatlarında kullanılan mercekleri üç gruba ayırabiliriz.

İlk gruptaki Monofokal dediğimiz tek odaklı mercekler ile hasta uzağı görür ancak yakını görmek için örneğin, kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorundadır.

İkinci gruptaki mercekler ise akıllı mercek denilen yakın ve uzak olmak üzere iki odaklı (bifokal)- multifokal veya trifokal merceklerdir; bu mercekler takıldığında hasta hem yakını hem de uzağı gözlüksüz rahatça görebilir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gözlerimiz, Ne, Kadar, Sağlıklı?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı