reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
16 Ekim 2019 - Çarşamba 10:56
 
Genç Nüfustaki İşsizlik Yüzde 27
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan ve temmuz ayında yüzde 13.9'a yükselen işsizlik oranını değerlendirdi.
EKONOMİ Haberi
Genç Nüfustaki İşsizlik Yüzde 27

Kocaeli  Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan ve temmuz ayında yüzde 13.9'a yükselen işsizlik oranını değerlendirdi. Ayhan Zeytinoğlu  "İşsizlik oranında mayıs ayına kadar olan nispi iyileşmenin ardından tekrar yükseliş görüyoruz. Temmuz ayında işsizlik oranı haziran ayına göre 0.9 puan geçen yılın aynı ayına göre ise 3.1 puan arttı. Bununla birlikte temmuz ayında ihracat ve sanayi üretim endeksinde de artış olmuştu. Bunların etkilerinin maalesef istihdama yansımadığını görüyoruz. dedi. Yaz aylarında turizm ve tarım sektöründen kaynaklı istihdam artışı beklerdik. diyen Zeytinoğlu Bu sene turist sayısında olağanüstü artış olmasına rağmen bu yükseliş işsizliğin maalesef en önemli sorunumuz olmaya devam ettiğini gösteriyor." dedi.

Zeytinoğlu "temmuzda yüzde 27.1e yükselen genç nüfustaki işsizlik oranına dikkat çekerek Altını çizmemiz gereken husus genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 27.1e yükselmiş olması. Bu oran haziran ayının 2.3 puan geçen yılın temmuz ayının ise 7.3 puan üzerinde. Ortalama işsizlik oranından ciddi şekilde ayrışıyor. Acil çözüm üretilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Sosyal sorunlar doğurmasından endişe duyuyoruz." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ve eylül ayında 17.7 milyar TL açık veren bütçe gerçekleşmelerine ilişkin de değerlendirme yapan Zeytinoğlu "Eylül ayında bütçe giderleri yüzde 20.5 artışla 80.8 milyar TL bütçe gelirleri yüzde 3.3 artışla 63.1 milyar TL olarak gerçekleşti. Dolayısıyla bütçe eylülde 17.7 milyar TL açık verdi. Ocak eylül dönemi bütçe açığı 85.8 milyar TL oldu. Enflasyon üzerindeki harcamalar bütçeyi zorluyor bütçe açıkları faizlere baskı yapıyor. Bu da bütçemizi kırılganlaştırıyor." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genç, Nüfustaki, İşsizlik, Yüzde, 27,
Yorumlar
Haber Yazılımı