ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
12 Ekim 2021 - Salı 11:51
 
Gebze'de Mitsuba işçileri kendini fabrikaya kilitledi
Mitsuba fabrikasında işçiler kendini fabrikaya kilitledi
GÜNDEM Haberi
Gebze'de Mitsuba işçileri kendini fabrikaya kilitledi

Honda Kocaeli Fabrikasını kapatırken yüzlerce işçisini yüz milyonları aşan jestler yaptı. Türkiye’nin konuştuğu Japon sermayeli Honda’nın aksine Mitsuba’da büyük bir kriz yaşanıyor. Gebze Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan Mitsuba Otomotiv Fabrikasında sendikal bir kriz yaşanıyor.

 

Birleşik Metal İş Sendikasının örgütlendiği Mitsuba’da geçtiğimiz gün 9 işçinin iş sözleşmesi sendikal faaliyetler sebebiyle feshedildi. Bunun üzerine fabrikada çalışan işçiler dün mesai bitimi fabrikayı terk etmeme kararı aldı.

 

“ARKADAŞLARIMIZ DÖNSÜN”

 

Fabrika içerisindeki 120 işçi kendini fabrikaya kilitledi. Krizin aşılamaması sebebiyle fabrikaya polisler geldi. İşten çıkarılan arkadaşlarının geri dönmesini isteyen fabrika işçileri eylemi sonlandırmayacaklarını söyledi.

Bunun üzerine dün gece saatlerinde Birleşik Metal İş Senndikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu fabrikaya, işçilere desteğe gitti. Serdaroğlu burada yaptığı açıklamada, “Bizim valilik ve mülki amirlerden talebimiz; burasının sükunet içinde sonuçlanmasını beklemek ve karşılıklı tarafları bir araya getirerek sorunun çözümü, atılan işçilerin alınmasını sağlamak ve sendikal hakları kabul etmekten geçtiğini anlatmaktan geçiyor. Biz sadece Mitsuba’da değil Gebze’de birçok işyerinde aynı sorunu yaşamaya başladık. Aynı saldırılara karşı aynı cevabı vermek durumunda kalıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

VALİ SEDDAR YAVUZ İLE GÖRÜŞECEK

 

Bugün ise Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile görüşme yapacak. Bu görüşmenin ardından fabrikadaki krizle ilgili son kararın alınması bekleniyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze'de, Mitsuba, işçileri, kendini, fabrikaya, kilitledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı