ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
23 Şubat 2020 - Pazar 09:19
 
Ereğli Evleri Çok Güzel Görünecek
“Ereğli Evleri Hayat Buluyor” projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Karamürsel Ereğli Evleri’nin yapım işleri birer birer bitiyor.
KÜLTÜR Haberi
Ereğli Evleri Çok Güzel Görünecek

Bir zamanların Yeşilçam filmlerine de konu olan Karamürsel’in şirin bir sahil yerleşkesi Ereğli Mahallesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sayesinde eski nostaljik günlerine geri döndürülüyor. Ereğli Mahallesi’ndeki zamanla bakımsızlıktan kullanılmaz hale gelen yapıları restore eden Büyükşehir Belediyesi, ayrıca diğer yapılar için de ev sahiplerine proje desteği veriyor. Çalışmalar kapsamında restore edilen Çıpalı Konak’ın işleri birer birer tamamlanırken elektrik altyapı, sıhhı tesisat, ısıtma tesisatı ve Vrf altyapı imalatları bitti.

 

İMALATLAR BİRER BİRER TAMAMLANIYOR

Tarihi ve estetik açıdan oluşturdukları dokuyla Ereğli’nin simgesi haline gelen Ereğli Evleri’nin en dikkat çekici olanlarından Çıpalı Konak ve 5, 6, 7 parselde bulunan yapılar restore ediliyor. Çıpalı Konak’ın ahşap döşeme kaplaması imalatlarını hızla bitiren Büyükşehir ekipleri,  tavan kaplaması, ahşap saçak altı ve çıkma altı kaplama, elektrik altyapı, sıhhı tesisat, ısıtma tesisatı, Vrf altyapı imalatlarını tamamladı. Ekipler, giriş basamakları mozaik beton, dolap tümleme işlerini devam ediyor. Tavan zımpara ve boya rötuş işlemleri devam edilen yapının dış kapı tümlemeleri de yapılıyor.

 

5-6-7 PARSELDE EKSİK BALKON KORKULUĞU YAPILDI

5-6-7 parsel de bulunan yapılarda ise işler tüm hızıyla devam ederken Büyükşehir ekipleri, büyük bir yol kat etti. Parsellerdeki yapının sıhhi tesisat,  ısıtma tesisatı ve elektrik  altyapı işleri tamamlanırken ahşap döşeme imalatlarında da sona gelindi. Yapının ahşap tavan kaplaması, ahşap saçaklar, cephe eliböğründe ve fürüş imalatları da tamamlandı. Özgün balkon korkuluğunun korunmuş olanından örnekleme yapılarak eksik olan balkonun korkuluğu yapıldı. Seramik işlerini de bitiren ekipler, merdiven yapımı tamamladıktan sonra boya ve zımpara işlerine başladı.

 

OSMANLI TÜRK EVİ ÖZELLİĞİ

Ereğli Evleri, Osmanlı Türk evinin geleneksel özelliklerini yansıtan üsluplarıyla sahile paralel olarak birçok 2 katlı ahşap, kagir evlerden oluşuyor. Adını ön cephesinde yer alan çıpa şeklindeki kabartma motiflerinden alan ve Ereğli Evleri’nin en dikkat çekenlerinden olan Çıpalı Konak, bir zemin iki normal kattan oluşan ikiz yapı özelliği gösteriyor. Ön cephesindeki Ereğli’yi yansıtan çıpa motiflerinin yanı sıra, giriş kapılarına çıkılan çift taraflı merdivenleri de ayrı bir estetik unsur olarak öne çıkıyor.

 

YÖRESEL MALZEMELER

Çıpalı Ev’in dışında bölgede yapımında yöresel malzemelerin de kullanıldığı 20’ye yakın ev günümüze ulaşabildi. Çıpalı Ev’in yanı sıra restorasyon projesi kapsamında 262 ada, 5,6,7 no.lu parsellerde bulunan sivil mimari yapı da restore ediliyor. 112 metrekare taban alanına sahip olan bu yapı 3 kattan oluşuyor. Yapı 336 metrekare toplam kullanım alanlı ahşap karkas yapıya sahip. Yapı aslına uygun olarak restore ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ereğli, Evleri, Çok, Güzel, Görünecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı