reklam
reklam
reklam
Haber
06 Aralık 2019 - Cuma 12:13
 
Ellibeş Açıkladı! Cedit’te Sorun Belediyenin Ödemediği Para Mı ?
Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş Kocaeli TV ekranlarında Ahmet Akçaalan’ın sunduğu Ters Köşe programına konuk oldu. Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm sorunuyla ilgili yeni bir iddiayı gündeme getirdi. Başkan Ellibeş TOKİ ve İzmit Belediyesi arasındaki protokolde yer alan maddeye göre kamulaştırma bedelinin yarı yarıya TOKİ ve belediye tarafından ödenmesi gerektiğini TOKİ’nin ödemesine rağmen İzmit Belediyesi’nin bu ödemeyi gerçekleştirmediğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Ellibeş Açıkladı! Cedit’te Sorun Belediyenin Ödemediği Para Mı ?

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in TERS KÖŞE programında konuyla ilgili yapmış olduğu açıklama:

 “Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm süreci ile ilgili geçmiş dönem İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a çok teşekkür ediyorum. Gölcük’te iki kentsel dönüşüm sürecini bitirmiş bir belediye başkanı olarak ifade ediyorum.  Kentsel dönüşüm kararı almak bir belediye başkanı için riskli bir iştir. Herkes cesaret edip giremez. Halkın menfaati söz konusuysa belediye başkanı bir daha seçilmemeyi bile göze almalı. Gölcük depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Bu coğrafyada 30 yılda büyük depremler yaşanabiliyor. 1967’de Sakarya depremini yaşadık. 1999’da da Gölcük depremini yaşadık. Bu coğrafyada yeni bir kuşak üzerinde yeni bir deprem olacağı da ifade ediliyor."

"
Nevzat Doğan Bey bu mahallede 82 gibi bir katılımla anlaşmayı sağlamış. 12 Hektarlık bir alan 506 Bina 1181 bağımsız bölümün olduğu bir bölgede halkla anlaşmış el sıkışmış. Bu Başkan Doğan ve yönetiminin becerisidir bu hakkı teslim etmek lazımdır. Bunun paralelinde gitmiş TOKİ ile anlaşma yapmış. Bir protokol yapmışlar. TOKİ ile yapılan protokol noktasında kamulaştırma bedelinin 50’sini TOKİ ödeyecek, 50’sini de İzmit Belediyesi ödeyecek anlaşmanın metni bu.  Nakit bedel ile anlaşan vatandaşlara ödenecek toplam değeri: 15.826.248.38 TL. Bunun karşılığı olan 7.510.080,78 TL’yi TOKİ ödedi ve tapularını aldı. İzmit Belediyesi 7.5 Milyon TL’yi ödemediği için bu proje askıda. Burada vatandaşı mağdur eden kimdir? “Şeklinde konuştu.

TOKİ’den 24 Ekim tarihli yazı doğrultusunda açıklamalarına devam eden Başkan Ellibeş Cedit’in önündeki engelin belediyenin ödemediği kamulaştırma bedeli olduğunu vurguladı. Bu bedeli yatıramayacaksan gereklilikleri yerine getiremeyeceksen protokolü tek taraflı olarak iptal etme yetkin var  diyen Ellibeş vatandaşları mağdur etmenin bir anlamı yok. Vatandaş örgütlenip Büyükşehir’e gelecekmiş. Burada büyükşehirin ve TOKİ’nin suçu ne diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ellibeş, Açıkladı!, Cedit’te, Sorun, Belediyenin, Ödemediği, Para, Mı, ?, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı