reklam
Haber
19 Kasım 2020 - Perşembe 10:45
 
Eczane İçerisine Koronaya Karşı Özel Koridor!
Kocaeli’nde uzun zamandır Eczanecilik yapan Klinik Eczacılık Uzmanı Fatma Saygılı Gürel, sağlık çalışanlarını ve vatandaşı korumak adına Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yaptı. Saygılı, eczane içerisine şeffaf odanın duvarlarından bir yol oluşturdu.
GÜNDEM Haberi
Eczane İçerisine Koronaya Karşı Özel Koridor!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı en çok tehlike altında olanlar sağlık çalışanları oldu. Koronavirüs vaka sayısındaki artışla birlikte eczanelerin iş yükü arttı. Kocaeli’nde uzun zamandır Eczanecilik yapan Klinik Eczacılık Uzmanı Fatma Saygılı Gürel, Türkiye genelinde eczanelere örnek olacak bir çalışma yaptı. İzmit’te faaliyet gösteren Saygılı Eczanesi sahibi Saygılı, eczane içerisine vatandaşlara yönelik özel bir koridor oluşturdu.

 

 

KAPALI ALANLAR RİSKLİ

 

Özel yapılan koridor ile ilgili konuşan Klinik Eczacılık Uzmanı Fatma Saygılı Gürel, “İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde kapalı ve kısıtlı havalandırması olan her yer riskli ama özellikle hastane ve eczane gibi hastaların sık ziyaret ettiği yerler daha da riskli. Hastanelerde hastalar bir veya bir kaç polikliniğe gidiyor ama tüm hastalar branş farketmeksizin eczanelere geliyor. Bu durum ise eczanelerin daha da riskli olmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

 

LEVHALAR VİRÜSLERİ ENGELLEMİYOR

 

Öncelikle şunu belirtmek gerek; pek cok markette ve işyerinde kasaların önüne koyulan küçük pleksiglas levhalar damlacık uçuşunu engellemiyor. Çünkü, nasıl ki bir sigara dumanı bir odada her yere yayılıyorsa virus taşıyan damlacıklar da ortama o şekilde yayılır.

 

 

KÖKTEN ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMA YAPTIK

 

Ben klinik eczacılık uzmanıyım. Uzmanlığımında amacı olan; hastanın ilaç tedavisini en uygun şekilde düzenlemek ve sağlığını korumak, iyileşmeyi sağlamak ve hastalığı önlemek maksadıyla biz Saygılı Eczanesi olarak kökten bir çözüm üretmek icin bir beyin fırtınası yaptık. Hem tam bir izolasyon sağlamak hem de görsel ve işitsel iletişimi kesmemek gerekiyordu.

 

VATANDAŞLARI SOKAKTA BEKLETMEK İSTEMEDİK

 

Bu yüzden biz tabandan tavana ve çepeçevre bir plan üzerinde çalıştık. Sonuçta, bu şekilde bir oda tasarladık. Eczaneler de dahil olmak üzere bazı işyerleri, müsterileri içeri almayıp sokakta tutmayı tercih ediyor ama biz bunu tercih etmedik. Çünkü önümüzdeki soğuk günlerde hastaları dışarıda soğukta sokakta bekletmek istemedik. Yaptığımız saydam oda ile sokağı eczanenin içine taşımış olduk.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOK BEĞENDİ

 

Odanın dışında eczane çalışanlarının dolaşabileceği güvenli üç koridor oluşturduk. Yeni aldığımız bu önlem ile hastalardan ve eczanemizin karşısında bulunan ve şu dönemde büyük özveriyle çalışan Cihan Hastanesi doktorlarından da büyük beğeni aldik. Özellikle bilinçli hastalarımız çok iyi anladi ki öncelikli amacımız; kendimizi hastalardan korumak değil, her bireyi enfekte hastalardan korumaktı.

 

 

ŞEFFAF ODANIN DUVARLARINI SİLİYORUZ

 

Eczane kapısını sürekli yarı açık olarak bıraktığımız için yaptığımız hasta koridoru da sürekli taze hava alıyor. Ayrıca, günde iki kez bu şeffaf odanın duvarlarını dezenfektanla silip hijyenini  sağlıyoruz. Umuyorum ki bu çalışmamız başka işletmelere de hem müşterilerini korumak, hem de personelini korumak adına örnek olur. En kısa zamanda bu yaşadığımız zor günlerin bitmesi dileğiyle...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eczane, İçerisine, Koronaya, Karşı, Özel, Koridor!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı