reklam
reklam
Haber
18 Kasım 2019 - Pazartesi 10:53
 
Ecem Balcı Davası'nda Karar Duruşması
Geçtiğimiz yıl Kocaeli’de öldürülen 17 yaşındaki Ecem Balcı davası 19 Kasım’a ertelenmişti. Savcı mütalaası sonrasında ertelenen davada yarın karar açıklanacak.
GÜNDEM Haberi
Ecem Balcı Davası'nda Karar Duruşması

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde 5 Ocak 2018 günü kaybolduğu söylenen ve daha sonra katil zanlısı Süleyman Kara'nın itirafıyla, ölümünden 43 gün sonra gömüldüğü yerde bulunan Ecem Balcı'nın davası 19 Kasım'a ertelenmişti. Davada Adli Tıp raporu Ecem Balcı'nın katil zanlısı Süleyman Kara’nın önce itiraf edip, sonra yalanladığı ifadeleriyle örtüşüyordu. Sanık Süleyman Kara’nın avukatı rapora itiraz ederek, “Rapor sanığın daha önceki aşamalardaki beyanlarına dayandırılarak oluşturulmuştur. Tıbbi tespitler bulunmamaktadır. Böyle bir raporla ölüm nedeni tespit edilemez. Üst kuruldan rapor aldırılmasını talep ediyoruz” demişti. Mahkeme bu talebi, dosyaya yenilik katmayacağından reddetmişti.

Savcı, sanığın delilleri karartmadığını ve cinayeti tasarlayarak işlemediğini belirterek, ‘Çocuğu öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istemişti. Ayrıca savcı, tutuksuz sanıklar Keziban A., Rıfat Özgür Y., Yusuf K. ve İbrahim D. hakkında ise ‘Suç delillerini gizlemek’ suçundan ayrı ayrı hapis cezası verilmesini talep etmişti. Davaya taraf olan Aile Bakanlığı vekilleri, tüm sanıkların indirim uygulanmaksızın üst sınırdan cezalandırılmasını talep etmişti. Ecem Balcı'nın avukatı, mütalaada ‘Tasarlayarak öldürme’nin olmadığı gerekçesine katılmadıkları söyleyerek, “Mütalaada maktülün sanık Süleyman Kara’nın kendi annesiyle olan ilişkisinden rahatsız olduğu, bundan dolayı öldürüldüğü iddia ediliyor. Buna rağmen tasarlamaya yer verilmemiştir, kabul etmiyoruz” demişti.

Kocaeli Adliyesi 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma sonrası adliye önünde Kocaeli Kadın Platformu, Kadın Meclisleri, CHP Kadın Kolları ve Emek Partisi'nin katıldığı açıklama gerçekleştirildi. Burada konuşan baba Gökhan Balcı, kızının katiline en ağır cezanın verileceğine inandığını ifade ederek, “19 Kasım’da tekrar burada olacağımızı söylediler. O gün kararın verileceğine inanıyorum. Verilecek olan kararda, cinayetin tasarlanmış olduğunun altını çizmek istedik ama savcı mütalaasını bu şekilde vermedi. İtirazımızı yaptık. Ağırlaştırışmış müebbet hapis cezası alacağına inanıyorum. İnşallah bu dava emsal olur, başka Ecem’lerin canı yanmaz” demişti. Açıklamaya, geçtiğimiz 29 Mart günü öldürülen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül de katılarak destek vermişti. Şengül, “Benim annem de iş arkadaşı tarafından evimizin önünde 4 kurşunla öldürüldü. Şimdi burada Ecem için, Şule, annem ve bir polis tarafından öldürülen Feray içinde adalet istiyoruz” demişti. 7 yaşındaki Ecem Balcı davası 19 Kasım’a ertelenmişti. Savcı mütalaası sonrasında ertelenen davada yarın karar açıklanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ecem, Balcı, Davası'nda, Karar, Duruşması,
Yorumlar
Haber Yazılımı