reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
11 Temmuz 2019 - Perşembe 15:20
 
Ecem Balcı Davası Adli Tıp Raporuna Takıldı
KOCAELİ'nin Gölcük ilçesinde, sevgilisinin 17 yaşındaki kızı Ecem Balcı'yı öldürüp, cesedini gömdüğü iddiasıyla Süleyman Kara, yargılandığı davanın 5. celsesi görüldü
ASAYİŞ Haberi
Ecem Balcı Davası Adli Tıp Raporuna Takıldı

KOCAELİ'nin Gölcük ilçesinde, sevgilisinin 17 yaşındaki kızı Ecem Balcı'yı öldürüp, cesedini gömdüğü iddiasıyla Süleyman Kara, yargılandığı davanın 5. celsesi görüldü. Duruşma Ecem Balcı’ya ait otopsi raporunun beklenmesi için ertelendi.  Ecem Balcı’nın babası Gökhan Balcı, duruşma sonunda yatığı “Benim kızımı öldüren katil ağırlaştırılmış müebbet cezası alana kadar ben bu adliyeye gidip geleceğim.” Dedi.
 
Gölcük'te yaşayan Ecem Balcı, geçen yıl 5 Ocak günü kayboldu. Kızının kaybolmasının ardından bunalıma giren ve rahim kanseri olan Esra Ercömert, 14 Ocak günü Kandıra Kaltalkayası Mevkii'nde kayalıklardan denize atlayarak, intihar etti. Anne Ercömert'in cesedi, denizde yapılan aramaların ikinci gününde bulunarak, toprağa verildi. Annesinin intiharı üzerine de ortaya çıkmayan genç kızın izini süren polis, Ecem Balcı'nın en son annesinin erkek arkadaşı Süleyman Kara ile görüştüğünü belirledi.
 
Cep telefonu kayıtları incelendiğinde de Ecem'in, erkek arkadaşına, Süleyman Kara'nın define bulduğunu, çok zengin olduklarını söylediği yönünde mesajlar bulundu. Süleyman Kara'nın, Ecem Balcı'nın kaybolmasından sonra 'tarihi eser kaçakçılığı' suçundan tutuklanarak, cezaevine konulduğu ortaya çıktı.
 
Cezaevinde ifadesi alınan Kara, Ecem'i öldürdüğünü itiraf ederek, cesedi gömdüğü yeri gösterdi. 15 Şubat gecesi Gölcük'ün Ayvazpınar Köyü'ndeki ormanlık alanda yapılan kazıda Ecem Balcı'nın cesedi bulundu. Süleyman Kara ilk duruşmada ise suçlamaları kabul etmedi. 
 
 
Olayla ilgili Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın 5. celsesi bugün görüldü Duruşmaya tutuklu  sanık Süleyman Kara SEGBİS aracılığıyla bağlanırken, davaya Ecem Balcı’nın babası Gökhan Balcı, taraf yakınları ve avukatlar katıldı.Mahkeme heyetiKocaeli Barosu ve kadın platformları davaya katılma taleplerini reddetti.  
 
GÜNLÜĞÜN ECEM’E AİT OLMADIĞI TESPİTİ TALEBİ
Sanık Süleyman Kara’nın definecilik ile ilgili olarak evinden çıkan tarihi eserler hakkında tanık olarak dinlenen Avukat Halit Demeç, mevcut davayla ilgili bilgisi olmadığını söyledi.  Duruşmada ilk celse itibari ile beklenen Ecem Balcı’nın ayrıntılı otopsi raporunun bu duruşmada da gelmediği görüldü.
 
Sanık Süleyman Kara’nın avukatı Ecem’in günlüğü ile ilgili olarak yaptığı savunmada söz konusu günlüğün bilirkişi incelemesi ile Ecem’e ait olup olmadığının tespit edilmesini talep etti. Süleyman Kara SEGBİS ile bağlanarak emniyette cinayeti itiraf ettiği  ve cesedin göstermesine karşı  verdiği ifadesinde emniyette işkence gördüğünü söyleyerek ifadelerini kabul etmediğini yineledi. 
 
 Cumhuriyet Savcısı ,tutuklu sanık Süleyman Kara’nın tutukluluğuna yönelik talepte bulundu Mahkeme heyeti Ecem Balcı’nın ayrıntılı otopsi raporunun tekrar sorulmasına,  sanık avukatının tanık dinleme talebinin duruşmaya katkısı olmayacağından reddine, emniyette işkence iddialarına ilişkin olarak tekrar kamera kaydı görüntülerinin istenmesine karar  vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.  
 
Duruşmaya destek olarak gelen Kadın Platformları duruşma sonunda Adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan  
Kadın Paltformlarının duruşmaya kasti olarak alınmadığı açıklamalarına katılmadığını söyleyerek, biz içerde bir takım şeyerin mücadelesini verirken bu tarz bir beyan hiç hoş olmadı. Ayrıca mahkemenin fiziki imkansızlığı nedeni ile 10 kişilik oturma yeri var bu sebeple insanlar alınmadı. Alınsaydı mahkeme devam edemez. Yasal süreç halen devam ediyor.  Dava 5. celsesindeydi. Adli Tıp raporunu bekliyoruz.  Aslında delilleri çoğunlukla toplandı. Adli Tıp raporundan sonra savcının mütaala verip, kararını açıklamasını bekliyoruz. Bir tanık var ısrarla dinlemek istedikleri, hiçbir alakası olmayan ve soruşturma aşamasında bu davayla ilgili hiçbir bilgim yok diye ifadesi bulunan bir tanık. Duruşmayı uzatmaya yönelik bir takım talepler var şuanda adli tıp raporunu bekliyoruz. Onun dışında bir gelişme yok. 
 
Duruşmaya destek amaçlı gelen TV sunucusu Balçiçek İlter STK’ların desteğinin çok önemli olduğunu belirterek, “ kalabalıkçığımızdan ses çıkarmamızdan çok rahatsızlar. Sona yaklaşıkmış durumda 3 Ekimde inşallah buradan güzel haberle ayrılacağız” dedi. 
 
 
Ecem Balcı’nın babası Gökhan Balcı, duruşma sonunda yatığı açıklamada  mücadele devam edeceğiz. Mutlaka Benim kızımı öldüren katil ağırlaştırılmış müebbet cezası alana kadar ben bu adliyeye gidip geleceğim. Ama burası olmadı ben daha üst mahkemeye gideceğim. Diyorlar ki sosyal medyadan kampanya yapıyormuşuz karalıyormuşuz. Daha çok yapacağız daha büyüğünü yapacağız daha çok olacağız. Korkun bizden. O cezayı alacaksın, içerde çürüyeceksin Süleyman Kara içerde çürüyeceksin. “şeklinde konuştu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Ecem, Balcı, Davası, Adli, Tıp, Raporuna, Takıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı