reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
21 Haziran 2019 - Cuma 13:06
 
Duruşma Davasında Karar Açıklandı
Duruşmada 15 sanık hakkında karar verilirken 13 firari sanık ve dosyalarında eksiklik bulunan 7 sanığın dava dosyasından ayrılmasına karar verildi. Duruşmada Eski Deniz Hava Ana Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, 6sanık beraat etti. 8 sanık hakkında ise 1 yıl 8 ay ile 13 yıl 6 ay hapis cezası arasında ceza verildi.
ASAYİŞ Haberi
Duruşma Davasında Karar Açıklandı

PİŞMANLIK GÖZLENMEDİĞİNDEN İNDİRİM YAPILMADI
Eski Deniz Hava Ana Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma hakkında ‘Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs (309/1)’  suçundan ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti Kızılelma’nın yargılama süreci boyunca pişmanlığının gözlenmemesi ve hafifletici sebepler bulunmadığından cezasına indirim yapmazken tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
MAHREM ABİLERE 13 YIL 6 AY CEZA
Dava dosyasında ‘mahrem abiler’ kategorisinde yargılanan Zabit Kişi ve Halil İbrahim Temel’e  örgüt yöneticili suçlaması ile 13 yıl 6 ay cezası verilerek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Ali İhsan Gürler, Hacı Darıcı, Ömer Faruk Gülbahçe “Terör Örgütüne Üye Olmak” suçundan 7 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tahliyelerine karar verilirken, Hasan Tuncay ve Bahadır Gündoğdu isimli sanıklara “Terör Örgütüne Üye Olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezası verilirken tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliyelerine karar verildi.
 
6 SANIK BERAAAT ETTİ
Firari darbeci amirallerin saklanmasına yardım ettiği iddiası ile yargılanan İclal Altun ‘ u Suçluyu kayırma suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası vererek hükmün geri açıklanmasına ve 5 yıl boyunca denetim altında tutulmasına karar verdi. Hasan Taşkömür, Semih Aksel, İdris Çekirdekçi, Raif Pekgöz, Derya Köse ve  Bülent Yakın’ın üzerlerine atılı tüm suçlamalardan beraatlarına karar verdi  
 
ÇOKAN, “BERAAT KARARLARINA İTİRAZ EDECEĞİZ”
Cumhurbaşkanlığı Avukatı Halit Çokan duruşma sonrası yaptığı açıklamasında “titiz bir araştırmayla verdiği bir sonuç olarak bakmak gerekir. Tezcan Kızılelma hakkında verilen karar yerinde ancak, kimi sanıkların beraat etmesine ve ceza verilmesine yer olmadığına dair vermiş olduğu kararlara iştirak etmediğimizi ifade etmek istiyorum. Bununla ilgili biz bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz ve itiraz hakkımızı kullanacağız. Ancak sayın mahkemenin kararı kendi vicdanı kararı olarak değerlendirilmeli ve saygıyla karşılanmalıdır.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Duruşma, Davasında, Karar, Açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı