reklam
reklam
Haber
24 Ocak 2020 - Cuma 12:07
 
Deprem Mesajları Telefona Gelecek
Türkiye genelinde sık sık yaşanan depremler korkuları artırdı. Yaşanan depremler Ulusal Mobil Uyarı Sistemi'ne (UYARSİS) ilişkin kurulum sürecini hızlandırdı.
GÜNDEM Haberi
Deprem Mesajları Telefona Gelecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), artık afet durumlarında vatandaşı daha kısa sürede bilgilendirecek.  Bu kapsamda UYARSİS’in kullanımına ilişkin kurulum süreci hızlanırken detayların netleştiği taslak yönetmeliği hazırlandı.

 

Hürriyet gazetesinden Eray Görgülü'nün haberine göre BTK, afet ve acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, vatandaşların uyarılmasını sağlayacak olan UYARSİS’i kurmakla yükümlü olacak. Uyarılar için ise CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi), CBS (Hücresel Yayın), SMS (kısa mesaj) ve çağrı öncesi anonsu gibi yöntemler kullanılacak. Yönetmelik gereği, SMS gönderim kapasitelerini artıracak olan operatörler, acil durum mesajını, belli bir bölgede kullanıcıların tamamına en geç bir dakika içerisinde ulaştırmakla yükümlü olacak. Operatörlerden, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından üç ay içerisinde sistemlerini UYARSİS’e uyumlu hale getirmeleri istenecek.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deprem, Mesajları, Telefona, Gelecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı