reklam
reklam
reklam
Haber
21 Mayıs 2020 - Perşembe 17:11
 
Cedit'te ki Kentsel Dönüşümü, Bakanlık ve Büyükşehir Yapacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cedit Mahallesi kentsel dönüşümü için İzmit Belediyesi ile yapılan protokolün iptal istemini kabul etti. Projeyi Bakanlık ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birlikte yapacak.
- Haberi
Cedit'te ki Kentsel Dönüşümü, Bakanlık ve Büyükşehir Yapacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ilçelerdeki büyük projelerin yapım süreçleri ve kronik bir hal alan Cedit kentsel dönüşümünün çözümü için Ankara’daydı. Büyükakın’ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantının Cedit Kentsel Dönüşümü ile ilgili bölümüne İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de katıldı. 

 

Saat 14.00’de başlayan toplantının ilk bölümünde Cedit konusu ele alındı. Sorunun çözümü için Hürriyet ile Bakan Kurum’un buluşturulmasını sağlayan Büyükakın toplantıda İzmit Belediyesinin mevcut ekonomik imkanlarıyla Cedit Kentsel Dönüşümünü yapmasının mümkün olmadığının altını çizerek projeye TOKİ’nin devam etmesi noktasında Kurum’dan katkı istedi. Bakan Murat Kurum, Büyükakın’ın teklifine sıcak yaklaşarak “Öyleyse sözleşmeyi iptal edelim ve projeyi biz üstlenelim” dedi. 

 

Böylece bir yılı aşkın süredir belirsizlik içinde olan projenin tamamlanması için yeşil ışık yandı. Ancak Cedit ile ilgili estetik kaygılar da unutulmadı. Bilindiği gibi projenin en çok eleştirilen tarafı kent siluetini bozacak yüksek bloklarıydı. 16 kata varan dev blokların oluşmaması için proje revize edilecek. Bundan kaynaklı doğacak maliyetler konusunda da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi elini taşın altına koyacak. 

 

Toplantının Cedit Kentsel Dönüşümüyle ilgili bölümü bittikten sonra İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet görüşmeden ayrıldı. Ancak açıklama için Büyükakın’ın beklenmesi gerektiğini söyleyerek açıklama yapmadı. Bu arada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Bakan Murat Kurum, Kocaeli’nin diğer ilçelerindeki çok önemli projeleri de masaya yatırdı.

 

İkilinin görüşmesinde Dilovası’nın kanayan yarası Kömürcüler OSB’nin kalkması, Körfez’de Kabakoz ve Barbaros Mahallesi’nin taşınması, Kandıra’da üç Roman Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşüm konuları ile Gebze’deki askeri kışla alanında Derince’de İsmetpaşa Stadyumu’nun bulunduğu alanda ve İzmit’te Mevcut Fuar alanında yapılması düşünülen Millet Bahçeleri projelerini masaya yatırdı. Derince ve Gebze’de iki millet bahçesinin ihalesinin eylül ayında yapılacağı öğrenildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cedit'te, ki, Kentsel, Dönüşümü,, Bakanlık, ve, Büyükşehir, Yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı