ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
22 Mart 2021 - Pazartesi 09:47
 
Cedit için görüşmeler başlıyor
İzmit Cedit Mahallesi'nde 5 yıldır beklenen kentsel dönüşüm projesinde vatandaşlarla görüşmeler bugün başlıyor.
GÜNDEM Haberi
Cedit için görüşmeler başlıyor

Kadıköy Mahallesindeki Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Ofisinde mesai saatleri içinde vatandaşlarla anlaşmak için görüşmeler yapılacak. İlk olarak taşınmazlarının bedelini almak isteyen vatandaşlarla görüşülecek. Proje bilindiği üzere İzmit Belediyesi'nden devralınmıştı. Bu nedenle tüm hak sahipleri ile sil baştan anlaşmalar yapılacak. İzmit Belediyesinin başvurusu ile Bakanlar Kurulu tarafından 5 yıl önce riskli alan ilan edilen ve kentsel dönüşüm projesi başlatılan Cedit Mahallesi geçtiğimiz haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığa devredildi. Bakanlığın projeyi Büyükşehir Belediyesi ile yapmaya karar vermesinin ardından bölgede çalışmalar sil baştan başladı. Bölgede yapılacak olan proje yeniden yapıldı ve 1498 konut 1105 konuta indirilerek kat sayısı azaltıldı. 

Bölgede yapılan son çalışmada riskli alan içinde 1193 konut, 21 dükkan ve 5 depo yer alıyor. 1479 hak sahibinin bulunduğu bölgede Büyükşehir hak sahipleri ile tek tek görüşecek. Bugün başlayacak olan görüşmede nedeniyle sayı kısıtlı tutuldu. Günlük 30 kişi ile yapılacak görüşmeler önceden randevu verilerek yapılacak. Kentsel Dönüşüm Ofisinden hak sahiplerine mesaj gönderilecek ve online randevu alınacak. Vatandaşlar randevu saatinde ofise gidecek

Büyükşehir Belediyesi bölgede hiçbir konut ve iş yeri almadan yaptığı çalışmada yaklaşık 150 milyonluk bir yatırım yapacak. Büyükşehir görüşmeleri başlatırken aynı zamanda İzmit Belediyesi tarafından ödenmeyen 12 milyon lirayı da daha önce anlaşma yapan ve TOKİ paylarını alıp belediye paylarını almayan vatandaşa ödeyecek. Büyükşehir aynı zamanda İzmit Belediyesi’nin 10 milyon değerindeki bölgede bulunan arazisini de alacak ve TOKİ’ye bedelsiz devredecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cedit, için, görüşmeler, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı