300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
12 Şubat 2020 - Çarşamba 15:22
 
Çağın Göz'den Op. Dr. Özdöker Glokom'u Anlattı
Kocaeli TV ekranlarının sevilen sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’de Tülay Çivi’nin bugün ki konuğu Çağın Göz Hastanesi'nden Op. Dr. Levent Tahsin Özdöker oldu.
SAĞLIK Haberi
Çağın Göz'den Op. Dr. Özdöker Glokom'u Anlattı

Çağın Göz Hastanesi’nden Op. Dr. Levent Tahsin Özdöker glokom rahatsızlığına değindi ve tedavi yöntemlerinden bahsetti.

Özdöker ilk olarak Glokom’un göz sinirlerinin ölmesiyle birlikte süreç içerisinde körlüğe neden olabilen bir hastalık olduğunu söyledi ve Glokom rahatsızlığının çeşitlerine değindi

“Glokomun ortaya çıkma nedenlerinden bahsetti. Stereoit kullanımına bağlı olarak da glokomun oluşabileceğini dile getirdi. 15 – 20 Adet farklı hastalıktan dolayı meydana gelen Glokom çeşitlerinin olduğunu söyledi. “

40 YAŞINDAN SONRA HEPİMİZ O HASTALIĞIN ADAYIYIZ

Glokom için kimler risklidir. Kimlerde daha sık görülür sorusunu cevaplayan Özdöker şunları söyledi:

Genetiğimizde hangi hastalıklar yazılıysa onlar genelde denk geliyor. Ailede glokom hikayesi olanlar risk faktörü… En önemlisi basıncın yüksek olması. Tansiyon yükselmesi damarları zedelediği için zararlı ama bizim için önemli olan tansiyonun düşük olması. Normal bir tansiyon seviyesinde olmak önemli. Bir faktör de yaş. 40 yaşından sonra her birimiz glokom adayıyız.  O nedenle yıllık göz muayenesine gelinmesi gerektiğini söyledi.

TEKNOLOJİ GLOKOM TANISINDA ELİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR

Glokom sinir başında çukurlaşma yapar birtakım hasarların olduğu bulgular verir. Teknoloji glokom tanısı konusunda elimizi güçlendiriyor.  Diyen Op. Dr. Levent Tahsin Özdöker glokom tanısına dair birçok farklı semptoma bakıldığı ve birçok farklı testin yapıldığını dile getirdi.

OP.DR. ÖZDÖKER DİĞER HEKİMLERİ DE UYARDI!

Bizde tanı çok önemli birçok insan gereksiz yere glokom ilacı kullanıyor. Teşhisin konması biraz emek istiyor birçok farklı parametreden sonra siz hastasınız ya da değilsiniz şeklinde geri dönüş sağlıyoruz. Dedi. Hekimlerin geçmişini de göz önünde bulunarak birçok testi gerçekleştirdikten sonra tanı koymaları gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çağın, Göz'den, Op., Dr., Özdöker, Glokom'u, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı