reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
22 Ocak 2020 - Çarşamba 15:57
 
Çağın Göz'den Dr. Babashlı Göz Kuruluğunu Anlattı
Yaşama Dair’de Tülay Çivi’nin konuğu Çağın Göz Hastanesinden Op. Dr. Tural Babashlı oldu. Dr. Babashlı Kuru göz hastalıklarına dair soruları yanıtladı.
GÜNDEM Haberi
Çağın Göz'den Dr. Babashlı Göz Kuruluğunu Anlattı

Kocaeli TV ekranlarında yayınlanan sağlık ve yaşam programı Yaşama Dair’in   konuğu Çağın Göz Hastanesi’nden Op. Dr. Tural Babashlı oldu. Babashlı, canlı yayında Tülay Çivi'nin sorularını yanıtladı.

 

Gözyaşı Nedir?

 

Gözümüzün ön yüzeyiyle ve göz kapağımızın arasında oluşan bir film tabakasıdır. Gözümüzü her açıp kapattığımızda göz kapağımız göz küremize temas eder. Gözümüzün ön yüzeyine zarar vermemesi için burada kaygan bir tabaka oluşması şart. Bu görevi gözyaşı üstlenir. Gözyaşı üç tabakadan oluşur. Gözyaşı ayrıca korneanın korunumu içinde önemli bir görev yapar. Ağlarken gelen gözyaşı farklıdır. 

 

Kurugöz hastalığını ne sıklıkta görüyoruz?

 

Gözyaşı kuruluğunu her yaş grubunda görebiliyoruz. Özellikle 50 yaş üstü kadınlarda daha sık görmekteyiz. Çağımızın getirdiği ekran kullanımının artması nedeniyle genç ve çocuk yaşlarda daha çok görebiliyoruz.  Dakikada 25 kere gözümüzü kırparız. Ekran kullanımında gözümüzü kırpmamız 10 defaya kadar düşürebiliyoruz.  Bu sebeple gözümüzün ön yüzeyinin nemlenmesi azalır. Ekran kullanımı fazla olan kişilerde bu rahatsızlığı daha çok görüyoruz.

 

Küçük yaş çocuklarda genellikle çocuğumuz gözünü çok sık kırpmaya başlıyor şikayetiyle geliyorlar. İlerleyen dönemlerde bilgisayar kullanımı daha fazla olan genç kesimde çalışmaya hemen başladıktan sonra 2 ya da 3 dk sonra gözümüzü kapatmak ihtiyacı içinde bulunuyorum. Uyumak istiyorum ama uyuyamıyorum. Bunları testlerde poliklinikte gözündeki kızarıklıklatan tutun hikayeyi alana kadar süreçte kafamızda bir tablo oluşuyor. Bu şikayetler gözlerde yanma, batma, yabancı cisim hissi, sanki gözümde kum varmış acı bibeer sürülmüş hissiyatını aktaran hastalarımız oluyor.

Tedavide suni gözyaşlarını kullanıyoruz. İltihabi süreç varsa kortizon tedavisi  ilaç tedavisi uyguluyoruz.

 

Yaklaşık 3 kişiden  birinde göz kuruluğu var ancak farkında değiller. 

 

İlaçlar göz kuruluğu yapar mı?

 

"ANTİ DEPRESAN İLAÇLAR ŞİKAYETLERİNİZİ ARTIRIR"

 

Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar çok ciddi şekilde göz kuruluğu yapmaktadır. Meslektaşlarımız ilaç başladıktan sonra rutin göz  muayenelerine gönderiyorlar hastalarını. Bunun dışında bazı alerji içi kullandığımız ilaçlar kuruluk şikayetlerini arttırmaktadır. Antidepresan ilaçlar göz kuruluğuna neden olabiliyor.

 

Cerrahi olarak tedavisi mümkün mü?

 

Kullandığımız suni gözyaşları ya da diğer  ilaçlar tedaviye cevap vermezse ya da gözyaşı üretimi durmaya yakınsa, ilk önce geçici daha sonra hasta bundan fayda görürse kalıcı tıkaçlar kullanarak gözyaşını göz önünde tutma amaçlı cerrahi tedavi uyguluyoruz.

 

Kurugöz hastaları katarakt veya lazer ameliyatları olabilir mi?

 

Bu operasyonlar öncesinde kurugöz hastalığı varsa onun tedavi edilmesi gerekiyor. Edilmezse  diğer operasyonların  sonrasında sorun yaratabilir.

 

Gözümüzün önünde uçuşan siyah noktalar nedir ve neden oluyor?

 

Gözümüzün önünde uçuşan siyahlıklar başka rahatsızlıkları ortaya çıkarabiliyor. Başta retina yırtılmasıyla ilgili olabilen bu rahatsızlık farklı boyutlarda yaşanabiliyor ve bu durum ciddi bir cerrahi sürece yol açar. 

 

Tedavi yöntemi nasıl uygulanıyor?

 

Jel küğmelerini buharlaştırıyoruz. Bazen gözün içerisine özel bir enzim ekliyoruz. Çok fazla olğunda özel aletlerle göz arkasına girip sıvının temizlenmesini sağlıyoruz.

 

Sarı nokta hastalığı nedir?

 

"KALICI HASTALIĞA DÖNÜŞEBİLİR"

 

Vücut yaşlandıkça bazı yapısal problemler ortaya çıkar. Bunlardan biri de sarı nokta hastalığıdır. Bunun en sık görülen tipi toplumumuzda yaşlılık kaynaklıdır. Gözün arkasında yaşanan birikimlerden dolayı, kişi karşıya baktığında tam karşısında siyahlıklar ve çizgilerde bozulmalar görebilir. Eğer ailede bu rahatsızlığı olan biri varsa muayene edilmeli. Sigara burada önemli bir etken ailesinde böyle rahatsızlığı olan kişi varsa o kişinini sigara içmemesi lazım. Yaş tip ve kuru tip olarak ikiye ayrılır. Kuru tip sarı nokta hastalığının çoğu ilerleyen süreçte yaşa dönmektedir.  Yaş tip sarı nokta hastalığında enjeksiyon tedavisi uyguluyoruz.

 

Tedavi sonrasında süreci takip ediyor ve belli aralıklarla kontrole çağırıyoruz. Sarı nokta hastalığı  teşhisi koyulan bir kişiye sizi tedavi ettik geçmiş olsun diyerek gönderemiyoruz. Ömür boyu kalabilecek bir rahatsızlık senede iki kez kontrole çağırıyoruz.

 

Sarı nokta kalıcı körlük yapabilen bir rahatsızlık, ne kadar erken tanı konursa faydalıdır  ancak ne kadar iğne ile müdahale etsek bile her zaman oradaki hücrelerde başarılı olmayabilir ve kalıcı körlüğe neden olabilir.

 

"ŞEKER HASTALARI MUAYENEDEN KAÇMAMALI"

 

Gözün arkasında var olan bu bölgede yüksek miyopisi bulunan kişilerde görebiliyoruz. Bazı kişilerde genetik olabilir ama genel itibariyle yaşa bağlı bir rahatsızlık. İhtiyaç halinde  bazı durumlarda cerrahi müdahalede gerçekleştiriyoruz.

 

Şeker hastaları bizim gördüğümüz hastaların çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Gözümüzün ön ve arka kısmında bir takım sıkıntılar görebiliyoruz. Hastaların gözlük numaralarında  değişiklikler görebiliriz. Özellikle şeker hastalarını uyarıyoruz. Şeker hastalarının yılda iki kez göz muayenesi olması gerekir.


Uzun süre yakına odaklandığımızdan dolayı ekran kullanımına bağlı olarak miyopi de artış görüyoruz. Gözlük kullanımında artış görüyoruz. Bu tarz durumları minimize etmek için bir takım önerilerimiz var bunlardan başlıcası yakına baktığımız durumlarda uzun süreçte birşeyler okuduğumuzda ve bilgisayar kullandığımızda gözlerimizi dinlendirmemizi öneriyoruz. Her yirmi dakikada bir bakabildiğiniz her 20 saniyede bakabildiğiniz en uzak noktaya bakmamız gerekir. küçük çocuklara da yaptığımız bir uyarıdır. Okuma mesafesının  30 40 cm olunması lazım.  loş ortam istemiyoruz bir tepe ya da masa lambası mutlaka olması gerekir.  Eğer yapabiliyorsa haftada en az 10 saat açık hava da zaman geçrimeleli gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çağın, Göz'den, Dr., Babashlı, Göz, Kuruluğunu, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı