reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
30 Kasım 2018 - Cuma 15:46
 
Büyükşehir Personeline "Dijital Okur ve Yazarlık" Eğitimi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen hizmet içi eğitimler Dijital Okur ve Yazarlık eğitimi ile devam etti.
EĞİTİM Haberi
Büyükşehir Personeline

Büyükşehir Belediyesi, dijital ve medya okuryazarlığı eğitimi konusunda gazeteci-yazar Ersin Çelik’i konuk etti. Çelik, belediye personeline eğitimde dijital medya okuryazarlığı konusunda önemli ipuçları verdi. Çelik, iletişim araçları ve imkânlarıyla çevrildiğimiz bu dijital çağda medya araçlarından alınan mesajların sorgulanması ve analiz edilmesinin gerekliliğini belirtti.

Ersin Çelik, Dijital medya okuryazarlığının günümüzde özellikle büyüme çağındaki çocuklara kazandırılması gereken bir yetenek olduğunu belirtti. Çelik, bilgi ve eğlence arasındaki tercihi yaparken aile başta olmak üzere öğretmenlere de önemli görev düştüğünü hatırlattı. ", ''Anne, babanın medya ile kurduğu ilişki bu açıdan çocuğa model oluşturuyor. Çocuk, onlardan gördüğü alışkanlıklarla kendi medya izleme alışkanlıklarını şekillendiriyor.'' dedi.

 

DİJİTAL OKUR-YAZARLIK NEDİR?

 

Dijital okuryazarlık akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar gibi ağ cihazları aracılığı ile bilgiyi bulma, anlama, analiz etme, üretme ve paylaşabilme becerilerini ifade eder. Dijital Okuryazarlık internet üzerinde aktif olarak araştırma yapmayı ve internetin faydalarını sonuna kadar kullanabilmeyi amaçlar. Farklı teknolojilerin bilinmesi ve bu teknolojileri doğru kullanabilme becerisine sahip olunmasını ve dijital ortamda doğru bilgiye ulaşma, doğru bilgiyi üretme ve paylaşabilme bilincinde olunması sağlar.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir, Personeline, "Dijital, Okur, ve, Yazarlık", Eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı