reklam
reklam
reklam
Haber
05 Haziran 2020 - Cuma 11:07
 
Büyükşehir Marmara Denizini Korumada Öncü Oluyor
SEKA Park Deniz Uçağı İskelesi’nde basın Çevre Günü nedeniyle basın açıklaması yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, deniz uçağıyla yapılan denetimlerin Marmara kıyısına kadar genişletilmesi konusunda çalışma yapacaklarını ifade etti
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir Marmara Denizini Korumada Öncü Oluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bugün SEKA Park Deniz Uçağı İskelesi’nde Çevre Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. İskeleye deniz uçağıyla iniş yapan Büyükakın, açıklamasında şu sözleri kaydetti: “Türkiye’nin ilk ve tek denizi havadan gözetleyen uçağı ile çalışmaları yürütüyoruz. 2007 yılından beri sürdürdüğümüz çalışmadan 500 sayıda ihlal tespit etmiş olduk. Bunun genişletilmesi için Çevre Bakanımızla bir görüşme yaptık. Denetimlerin Marmara Denizi’ne kadar genişletilmesi konusunda hem Kocaeli’de hem Marmara’ya kıyısı olan belediyelerle bunu yaygınlaştıracağız.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNCÜ OLACAK

Marmara Belediyeler Birliği toplantısında almış olduğumuz bir karardı. Marmara’nın sadece bu tarafında denetimin yapılması yetmiyor. Esas misyonu Marmara denizinin koruma altına alınması. Bu konuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak öncü bir hizmete imza atmış oluyoruz. Özellikle de çevre açısından çok yenilikçi olacak. Önümüzdeki süreçte Marmara’nın tamamına yayılacak bir şekilde yaygınlaştırmak çevre temizliği için çok etkili olacak.

“BURMUZU TUTARAK ŞEHRE GİRERDİK”

Çevre konusu sadece havadan değil yüzeysel de olabilir, dereler ve fabrikalardan denize akan atıkların da takip edilmesi gerekiyor. Kocaeli sınırları içerisinde bunun hiçbir fire verilmeden takip edildiğini biliyorsunuz. Denizin havadan kontrolü değil çevresel faktörlerin tamamıyla ilgili konuşuyoruz. Yıllar önce Kocaeli’de olduğunuzu şöyle anlardınız, Kocaeli’ye gelen misafirler şehirde bir kokuyla karşılaşırdı burnumuzu tutarak şehre giriş yapardık İzmit’e geldiğimizi o kokudan anlardık. Burnumuzun dibinde çöplük ve kokular vardı bu yatırımlarla buraya gedik ve daha çok yapılacak şey var.

SU KALİTESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Yeşillendirme ve ağaçlandırma daha önemlidir. Şehri planladığımızda her kişiye 4 ağaç düşüyor. Gri bir şehrin rengi yeşile döndürüldü. Biz çevrimizin güzelleşmesi içim varız. TÜBİTAK MAM ile birlikte su kalitesinin tamamını kontrol ediyoruz. Havadan az önce gördüğümüz uçakla denetim devam ediyor, çalışmalar devam ediyor. Çocuklarımıza güzel bir Körfez, güzel bir Kandıra bırakmak için çalışmalarımız devam edecek.”

“ÇEVRE GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN”

“Tüm geçmiş ve mevcut belediye başkanlarımıza, devlet adamlarımıza ve bu konuda hassasiyet gösteren tüm stklara çevre bilincine destek veren bu bilinçle yaşayan tüm vatandaşlarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum Dünya Çevre Günü’nün hayırlı olmasını diliyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir, Marmara, Denizini, Korumada, Öncü, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı