reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
22 Ağustos 2019 - Perşembe 15:43
 
Büyükşehir Ağustos Meclisinde 81 Madde Karara Bağlandı
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 81 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir Ağustos Meclisinde 81 Madde Karara Bağlandı


“YURTTAŞLARA SAHİP ÇIKMALIYIZ”
CHP Çayırova Meclis Üyesi Halis Koç meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Gece konduda oturan yurttaşlarımız var. Bu bölgeye 17 milyon yatırım yapılmış. Bu yatırım nerede bilmiyoruz. Yurttaşlarımıza nereye giderseniz gidin deniliyor. Bu konuda duyarlı olmalıyız. 300 dönümlük alanda 735 yurttaşa sahip çıkmalıyız. Yol, camii inşaatı gibi hizmetler bölgeye ulaştırılmalı” dedi. 

“ASFALTLAMA ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”
Sorunun ardından konuşan Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, “Bu alanda bir okul yapılıyor. Bu okulumuzun faaliyete geçmesi ile sınıf mevcudu düşecek. Konu doğalgaz. Geçen yıl kentsel dönüşümde o alan çıkarıldı. Sayın meclis üyemiz fotoğrafı gösterdi. Burada bir altyapı çalışması yapıldı. Anlaşmalar yapıldı. Bu hafta içerisinde asfaltlama çalışması yapacağız. Bu konuda vatandaşımızın hukukunu koruyacağız.” İfadelerini kullandı

ŞEBEKE BASINÇLARINI SORDU
CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “İSU tüketicilere gönderdiği yazıda su kayıplarını en aza indirmek için şebeke basınçlarının düşürüleceğini belirtmiş. Akabinde tüketicilerden mağduriyet yaşamamaları için 2019 Nisan ayı sonuna kadar su deposu ve hidrafor sistemi kurulmasını istemiş. Bu uygulama vatandaşın sırtına hidrafor ve tank kurulum maliyeti, hidrafor elektrik ve bakım maliyeti, havuz
temizliği ve dezenfeksiyonu maliyetlerini yüklemiş durumdadır. Ekonomik krizin yaşandığı böyle bir dönemde vatandaşın sırtına böyle bir maliyetin yüklenmesi kabul edilir değildir. Oysaki Kocaeli’de bina yükseklikleri göz önüne alındığında bina girişlerinde basıncı 5 barda tutmak bütün problemleri çözecektir” dedi.

DETAYLI CEVAP VERİLECEKTİR
Özmural’a yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Basınç düştüğünde kaçaklar azalıyor. Bunu arkadaşlar çalışıyorlar. 2 buçuk bar olması lazım. Size daha detaylı teknik bir cevap verilecektir” ifadelerini kullandı. 

SAHİL BANDINI GÜNDEME GETİRDİ
CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir sunduğu önergede “İzmit Plaj Yolu ve Şirinevler mevkiinde bulunan sahil bandında yaptığımız incelemeler ve vatandaşın talepleri doğrultusunda çeşitli eksikler
bulunmaktadır. Hafta sonları yüzlerce vatandaşımız bu bölgelerde piknik yapmaktadır ve burada tuvalet bulunmamaktadır. Acilen o alana tuvalet yapılmalıdır. Sahil şeridinde vatandaşlar her gün olta
balıkçılığı yaptığı için 50 metrelik iskeleye ihtiyaç vardır. Yine aynı bölgede Şirinevler Cami yanında bulunan üst geçitten özellikle yaşlı vatandaşlarımız camiye ulaşım noktasında ciddi sıkıntılar çekmektedir. Buraya bir adet cami yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz” dedi.

 

“SONUÇ ALINAMAMIŞTIR”
Taşdemir, “Son birkaç yıldır ulusal ve yerel basına yansıyan hatta seçim yatırımı olarak inşaat çalışmaları başlamadan durakları dikilen Darıca-Gebze metro hattı Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi” diyerek Darıca Bayramoğlu Mahallesi’nde bulunan Diriliş Hüma Hatun Gençlik Kampı’na Darıca halkı girememektedir. Bu hususta bilgi alınmak istenmiş ancak sonuç alınamamıştır. Meclis üyesi kimliği ile yapmak istediğimiz incelemeye de güvenlik ve görevliler tarafından çeşitli bahanelerle yardımcı olunmamıştır” şeklinde konuştu.  Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İçiniz müsterih olsun orada kanun dışı bir şey yapılmıyor. Uygun bir heyet kurulsun ve kamp incelensin” diye yanıt verdi.  

 

 

KENT KONUT A.Ş’YE DEVREDİLDİ

Büyükşehir belediyesine "Kazı Fazlası Stok Sahası" dolgu işlemi için Bakanlık Makamı tarafından kesin izin verilen Gölcük Hisareyn Mahallesi sınırlarında kalan 41.988,05 metrekarelik ormanlık alanın işletim hakkının bedel karşılığında Kent Konut A.Ş.’ye devredilmesi ile ilgili gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. 

 

ORTAK PROJE YAPILACAK
Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi’nin; Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Büyükşehir belediyesi arasında ortak proje olarak
yapılması ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. 

 

GÖLCÜK BELEDİYESİNE TAHSİS EDİLDİ
Değirmendere, 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yer alan Değirmendere Kültür Merkezi binası içerisindeki 1,263.00 metrekare yüzölçümlü düğün salonunun sosyal, kültürel, kamu ve belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere, Gölcük Belediyesi Başkanlığı adına tahsis edilmesi İle ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. 

 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
Başiskele Döngel Mahallesi 183 ada 2 parselde Büyükşehir tarafından inşa edilen Karşıyaka Kültür Merkezi Binası’nın zemin kat 14 No’lu bölümün bir kısmı ile 15 No’lu bölümün muhtarlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Başiskele İlçesi Barbaros Mahalle Muhtarlığı’na tahsis edilmesi ile ilgili gündem maddesi komisyona havale edildi. 


 
CADDE İSİMLERİ DEĞİŞTİ
Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde bulunan Taş Sokak isminin "Akşemseddin Caddesi" olarak değiştirilmesi ve Emekevler Mahallesi’ndeki Akşemseddin Sokak isminin ise "Hayat Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliği kabul edildi. Başiskele Fatih Mahallesi’nde 405 ada ile 544 adalar arasından geçen Ofis Sokak isminin "Temizel Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir, Ağustos, Meclisinde, 81, Madde, Karara, Bağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı