reklam
reklam
Haber
23 Eylül 2020 - Çarşamba 11:48
 
Büyükakın; “Yeni Bir Yürüyüş Yolu Yapıyoruz”
Yeni Yürüyüş yolu projesi hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Yeni bir yürüyüş yolu yapıyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Büyükakın; “Yeni Bir Yürüyüş Yolu Yapıyoruz”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde Yürüyüş Yolu Projesi’nin lansmanını gerçekleştirdi. tanıtımda, proje hakkında konuşan Büyükakın, aynı zamanda projeyi anlatarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Projenin ne zaman yapılmaya başlanacağı ile ilgili konuşan Büyükakın; “3 ay içerisinde mimarımız uygulama projesini bitirecek. Arkadaşlarımız şu an da metre metre çalışıyorlar. Şu an henüz tamamlanmamış. Ana fikir şu, 9 alt kısma ayrılacak. Aynı anda 3 noktada çalışma yapılarak başlanacak. Alt yapıda çok ciddi bir iş yok burada. Yürüyüş yolunun kotunu biraz arttıracağız, Cumhuriyet Caddesi’ni alçaltacağız. Çocuklar, engelliler ve yaşlılar için kullanış dostu olmayan bir durum var. Hem zemin bir yürüyüş yolu olacak. Hürriyet Caddesi yürüyüş yoluna katılacak, ortada bir yürüyüş yolu değil, geniş olacak. Ortadaki yürüyüş yolunun kotunu tam basamayacağız ama ona uygun kot farkını üstüne koyup hem zemin bir görüntü sağlayacağız. Yürüyüş yolunu yenilemiyoruz aslında yeni bir yürüyüş yolu yapıyoruz. Yürüyüş yolunun mevcut algısının dışında orada farklı bir şey olacak. İstiklal Caddesi’nin bir benzeri ama daha yeşil yerler olacak. Trafikten alıp yayaya vermeler aslında modern şehirciliğin çok önemli detaylarıdır. 

 

“ARKADAŞLARIMIZ 15 GÜNE ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR”

 

 Cumhuriyet Caddesi’nde yapılacak çalışma hakkında da konuşan Büyükakın; “Burası toplam 8 ay gibi bir çalışma gerektirir. Cumhuriyet Caddesini yaparken o caddenin önündeki esnafın kaldırımlarına dokunulmayacak. Bunlar birbiriyle entegre şekilde yapılacak. Toplamda 8 ayda biter ama bir dükkanın önüne 2 ay geçmeyecek şekilde yapmayı düşünüyor arkadaşlarımız. Dükkanın tam önündeki çalışmayı ise 15 güne çekmeye çalışıyor arkadaşlarımız. Dükkanın önündeki kaldırımı 15 gün geçmeyecek şekilde çalışılacak.” dedi.  

 

 CUMHURİYET PARKI MI YENİLENECEK?

 

Projeyle birlikte park sorunun daha da artacağı noktasında otopark sorununu çözme neticesinde bir çalışma olup olmayacağı hususunda kendisine sorulan soruya Büyükakın; “Cumhuriyet Parkı çok kötü halde. Altını otopark yapalım dedik üst tarafı da yenileyelim ama altı sit alanı. Sonra üst kısmına bakmaya başladık. O kısma acaba bir asansörlü otopark yapabilir miyiz diye baktık. Keşke Cumhuriyet Parkı’nın altı sit alanı olmasaydı oraya girebilseydik. Otopark noktasında düşünüyoruz. İzmit Lisesi’nin olduğu bir bölgede otopark tartışılabilir. Oranın tarihi bir mirası var ama bunları Kocaeli soğukkanlılıkla tartışması lazım. Kamulaştırmadan kaçınıyoruz ama kamulaştırma yaparak otopark sorununu çözmeye gidebiliriz.” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükakın;, “Yeni, Bir, Yürüyüş, Yolu, Yapıyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı