ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
07 Şubat 2020 - Cuma 09:17
 
Büyükakın; Kamu İşleyişi Hızlanacak
Ombudsman Halkla Buluşuyor programında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, "Ombudsmanlık vatandaş odaklı bir devlet anlayışına sahip bir sistemdir" dedi.
GÜNDEM Haberi
Büyükakın; Kamu İşleyişi Hızlanacak

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Ombudsman Halkla Buluşuyor programı kapsamında Kocaelililerle bir araya geldi. Programda kısa bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Varlık sebebinin halk olduğunu unutmayan bunun hesabını sürekli olarak vatandaşına veren bir kamu yönetimi inşa etmek için mücadelemizi devam ettirmeliyiz. Ombudsmanlık vatandaş odaklı bir devlet anlayışına sahip bir sistemdir dedi.

 

OMBUDSMAN HALKLA BULUŞUYOR

 

Ombudsman Halkla Buluşuyor programı Kocaelinin Başiskele ilçesinde gerçekleşti. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoçun öncülük ettiği buluşmaya Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Erdal Yücel Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça vali yardımcıları kaymakamlar kamu temsilcileri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yöneticileri STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

YARGININ İŞ YÜKÜ AZALACAK

 

Programın açılış konuşmasını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın yaptı. Başkan Büyükakın İdare ile vatandaş arasındaki bütün mevzular mahkemelere konu olacak türde değil. Bazı konular mahkemeye gitmeden aradaki bir görüşme mekanizmasıyla çözülebilir. Türkiyede belli alanlarda arabulucu avukatlar var. Mesela arabuluculuk müessesesi yargının yükünü alan işleyişini hızlandırmakta. Ombudsmanlık müessesesi de aslında idare ile halk arasında yargıya gitmesine gerek olmadan çözülebilecek konuları işleyebiliyor. Bu nedenle Ombudsmanlık müessesesiyle yargının iş yükü azalacak hem de idare daha iyi bir denetim mekanizmasına kavuşmuş olacak dedi.

 

KAMU İŞLEYİŞİ HIZLANACAK

 

Ombudsmanlıkın önemine dikkat çeken Başkan Büyükakın Ombudsmanlık medeniyetimiz açısından da son derece önemli bir ayrıntı. Bu mekanizmanın dünyada birçok örneği var. Ombudsmanlık kamunun işleyişini çok daha başarılı hale getirebilir. Böylelikle hem yargının iş yükü azalmış olur hem idare daha iyi bir denetim mekanizmasını kavuşmuş olur dedi.

 

ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERİYOR

 

Türkiyenin her geçen gün geliştiğine dikkat çeken Başkan Büyükakın Türkiyemizin ulaştığı standartlarda çeşitli mekanizmalar var. Ombudsmanlık sorunların yargıya gitmeden problemleri çözecek bir kurum. Müşteri odaklı bir devlet anlayışını varlık sebebinin halk olduğunu unutmayan bunun hesabını sürekli olarak vatandaşına veren bir kamu yönetimi inşa etmek için mücadelemizi devam ettirmeliyiz. Bu anlamda adım atılan Ombudsmanlık en önemli eksiğimizi tamamlayan bir sistem olmuş olacak dedi.

 

HALKIN AVUKATIYIZ

 

Sistemin işleyişi hakkında katılımcılara bilgi veren Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Asıl görevimiz kamu hizmeti veren kurumlar ile vatandaş arasında bir anlaşmazlık yaşanırsa bu olayı mahkemeye intikal etmeden bir arabulucu olarak Ombudsmanlık ile bunu çözmek. Dünyadaki yaygın tanımlamayla halkın avukatlığını yapıyoruz. Aynı zamanda da kamuoyunun vicdanını temsil ediyoruz. Verdiğimiz tavsiye kararlarıyla da idareye husumet veya hasım değil idarecilerimize kamu hizmeti veren kurum ve yöneticilerine yol göstermiş oluyoruz ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükakın;, Kamu, İşleyişi, Hızlanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı