ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
22 Haziran 2021 - Salı 10:33
 
Büyükakın; Denizi müsilajdan 5 yıl içinde kurtarırız
Belediye olarak 7/24 çalışarak şimdiye kadar tonlarca deniz salyası topladıklarını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ‘Hedefimiz 5 yılda sorunu çözmektir. Bu hedefe göre çalışacağız’ dedi
GÜNDEM Haberi
Büyükakın; Denizi müsilajdan 5 yıl içinde kurtarırız

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Çevre Bakanlığının hazırladığı 22 maddelik eylem plânının uygulanması halinde kısa sürede olumlu gelişmelerin sağlanacağını açıkladı. Kendilerinin de bu çerçevede eylem planı hazırlayarak hemen uygulayacaklarını belirten Büyükakın, “Kocaeli olarak 7/24 çalışarak şimdiye kadar 200 tona yakın deniz salyası topladık. Eylem planı sonrası Marmara Belediyeler Birliği toplantısında da uygulama ağırlıklı çözümler üzerine konuştuk. Biliyoruz ki bu mikroorganizmalar azot ve fosforu besin kaynağı olarak kullanıyor. Azot ve fosforu deniz ortamından çektiğimizde bu mikroorganizmalar çoğalamayacaklar. Azot ve fosfor kirliliğinin azaltılmasına odaklanalım şeklinde görüş birliğine vardık” dedi.

 

İLERİ ARITMA SİSTEMİ KURULMALI

 

Başkan Büyükakın şunları söyledi: “Yapmamız gereken ileri arıtma sistemlerini kurmaktır. Bundan başka çare yok. Her kesim üzerine düşen görevi yapmalı. ODTÜ’nün yürüttüğü projede uzman hocamız diyor ki, ‘Marmara Denizi’ne deşarjı yapılan azot ve fosfor yüzde 40 azaltılırsa 5 yılda Marmara Denizi’nin oksijen oranı normale döner. Belki de sıcaklıklar normale döndüğünde müsilajı görmeyeceğiz.’ Biz de buna katılıyoruz. İyi ki de fark ettik, daha erken tedbir alacağız. Bizim de hedefimiz 5 yılda sorunu çözmektir. Bu hedefe göre çalışacağız.”

 

OSB’LERE DE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

 

Türkiye’nin en büyük sanayi sitelerine sahip Kocaeli ve havalisinde sanayi tesisleri ve OSB’lerde de önlemlerin arttırılacağını belirten Büyükakın, “OSB’lerin de atıkları var. Oralarda da arıtma tesisleri var. Onların da kontrollü ve denize deşarj kriterleri dikkate alınmalı. Marmara Denizi özel bir koruma alanı olarak düşünülecek. Marmara Denizi’ne deşarj standartları belli olacak. Hatta geri kazanım yoluyla bu suların kullanılması ve denize deşarjının yapılmaması sağlanacak” ifadelerini kullandı. 

 

Büyükakın son olarak yaptığı açıklamada, “Marmara Denizi bilinci yaratarak bu sorunun üstesinden geleceğiz. Marmara Denizi’nin tamamında koruma hassasiyeti gösterilmelidir” dedi. (Aydınlık)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükakın;, Denizi, müsilajdan, 5, yıl, içinde, kurtarırız,
Yorumlar
Haber Yazılımı